,,Qra” to polski odpowiednik ChataGPT. Znajdzie zastosowanie w codziennej pracy

Sztuczna inteligencja to przyszłość, nie ma co do tego żadnych złudzeń. Widzą to nie tylko użytkownicy korzystający z jej usług, ale wielkie firmy, które na pierwszym miejscu kładą sobie rozwój tejże technologii. W dzisiejszym artykule opowiemy wam nieco o narzędziu ,,Qra”, czyli w dużym skrócie polskim ChacieGPT – przystosowanym do potrzeb Polaków. Zainteresowani? W takim razie zaczynajmy. 

,,Qra” to polski odpowiednik ChataGPT. Znajdzie zastosowanie w codziennej pracy
Podaj dalej

,,Qra” to polski odpowiednik ChataGPT

Nieraz wspominaliśmy o szybkim rozwoju technologii, w tym samej sztucznej inteligencji. AI to jedna z tych dziedzin, w której największe firmy, czy nawet kraje próbują swoich sił, aby do jakiegoś stopnia ją zrewolucjonizować. Przyniosłoby im to nie tylko ogólnoświatową sławę, ale również spore pieniądze. ,,Qra”, czyli polska sztuczna inteligencja przystosowana jest do tworzenia dobrych jakościowych tekstów w naszym rodzimym języku. 

Jednym z jej prawdziwych testów była współpraca AI z Lab z Ośrodka Przetwarzania Informacji. Dzięki temu udało się stworzyć zaawansowane modele generatywnych neuronowych, które mogą operować na terabajtach danych w języku polskim. Co więcej, jeden z najbardziej skomplikowanych modeli udało się wytrenować w zaledwie miesiąc, a nie kilku lat, jak miałoby to miejsce bez wykorzystania takiej technologii.

W udostępnionym oświadczeniu mogliśmy się dowiedzieć, że ,,Qra” to pierwsze i najlepsze narzędzie modelowania języka polskiego na rynku. Już teraz przewyższa Mety czy Mistral AI. Lepiej rozumie treści w języku polskim, potrafi odpowiednio interpretować pytania i w porównaniu do konkurencji tworzy bardziej spójne treści. Modele ,,Qra” mają stanowić podstawę dla rozwiązań informatycznych w obszarach, gdzie istnieje potrzeba głębszego zrozumienia języka polskiego. 

Jak można się domyślić polski zespół nie zamierza spocząć na laurach. Jak zwykle w tego typu przypadkach zapowiedziano dalsze prace nad rozwojem technologii w celu zwiększenia jej efektywności i komfortu wynikającego ze współpracy z nim. W najbliższym więc czasie możemy śmiało spodziewać się kolejnych informacji na temat polskiego ChataGPT. 

Przeczytaj również