Blue Origin po długiej przerwie ponownie z sukcesem wysyła turystów w kosmos

Blue Origin powraca do gry jeśli chodzi turystykę kosmiczną. W ostatnim czasie firma Jeffa Bezosa zajmująca się lotami kosmicznymi pomyślnie przewiozła sześciu klientów na skraj kosmosu i z powrotem, przerywając prawie dwuletnią przerwę w misjach załogowych.

Blue Origin po długiej przerwie ponownie z sukcesem wysyła turystów w kosmos
Podaj dalej

Była to siódma podróż Blue Origin z ludźmi na pokładzie. Misja – krótka wyprawa mająca na celu przekroczenie linii Kármána, czyli granicy kosmosu, około 100 km nad Ziemią – wystartowała ze stanowiska startowego nr 1 w zachodnim Teksasie 19 maja, chwilę po godzinie 10:30 lokalnego czasu.

10 minut i doświadczenie zerowej grawitacji

Wśród sześciu osób znajdujących się w kapsule załogi New Shepard był 90-letni Ed Dwight, były kapitan Sił Powietrznych, który był pierwszym czarnoskórym kandydatem na astronautę, kiedy został wybrany do programu szkoleniowego w 1961 r. Przeszedł szkolenie, ale ostatecznie nie został wybrany do Korpusu Astronautów NASA. Teraz jego marzenie o locie w kosmos w końcu się spełniło. Na pokładzie byli także Mason Angel, Sylvain Chiron, Kenneth L. Hess, Carol Schaller i Gopi Thotakura. Cała szóstka przez chwilę mogła odpiąć pasy bezpieczeństwa i doświadczyć zerowej grawitacji.

Załoga bezpiecznie wylądowała z powrotem na ziemi około 10 minut po starcie. Jeden z trzech spadochronów kapsuły nie został prawidłowo uruchomiony w drodze powrotnej, ale nie spowodowało to żadnych problemów z lądowaniem dzięki nadmiarowościom w systemie, które odpowiadają właśnie tego typu sytuacjom.

fot. Engadget

Była to także 25. misja rakiety New Shepard. Ostatni raz latała z załogą w sierpniu 2022 r, jednak po awarii konstrukcyjnej w dyszy silnika została uziemiona aż do grudnia 2023 r.

Przeczytaj również