Australia jest malutka? Wiele osób ma takie mylne przekonanie. Ta mapa zmieni obraz w waszych głowach…

Mit o tym, że Australia to malutkie państewko, jest stary jak świat. Wiele osób przekonanych jest o tym, że to mały skrawek ziemi, gdzieś po drugiej stronie globu. Zerkając na globus, czy mapę i nie mając jednocześnie punktów odniesienia, rzeczywiście może się tak wydawać. Jednak ta mapa zupełnie zmieni wasz punkt widzenia. Jeśli ktoś planuje podróż na antypody, to taka wiedza może się przydać…

Australia jest malutka? Wiele osób ma takie mylne przekonanie. Ta mapa zmieni obraz w waszych głowach…
Podaj dalej

Czy Australia rzeczywiście jest malutka?

W sieci co jakiś czas można natknąć się na wpisy turystów, którzy… no cóż. Przed podróżą nie odrobili zadania domowego. W naszych umysłach funkcjonuje często takie przekonanie, że Australia to w gruncie rzeczy malutki kraj. Okej – Europejczycy zdają sobie sprawę z tego, że to kraj względnie duży. Nikt nie porównuje go do Watykanu, Luksemburga, San Marino, czy Andory. Natomiast czy rzeczywiście mamy pojęcie o tym, jak gigantyczny to obszar?

Australia
Obraz Patty Jansen z Pixabay

Najwyraźniej nie, bo turyści często są w kompletnym szoku. Wynajmują sobie samochód na miejscu i są przekonani o tym, że bez większych problemów pokonają sobie drogę dookoła wyspy, albo z jednego krańca na drugi. No nie – to tak nie działa. To znaczy teoretycznie jest to możliwe, natomiast na pewno nie jest to podróż na parę dni. Powierzchnia Australii wynosi 7,7 miliona kilometrów. Suche liczby być może niewiele wam powiedzą. Spróbujmy to sobie zatem zestawić z innymi krajami.

Szok?

Największym krajem na ziemi jest Rosja. Powierzchnia kolejnych pięciu w tym zestawieniu jest porównywalna i mieści się w zakresie od 7,7 do  9,9 miliona kilometrów. Od największych są to: Kanada, Chiny, USA, Brazylia oraz… Australia. Indie – skądinąd uważane przez Europejczyków za ogromny kraj – mają ponad dwa razy mniejszą powierzchnię od Australii. Jako kontynent – owszem, Australia jest najmniejsza. Natomiast jako samo państwo jest absolutnie ogromna. Ludzie często tego nie rozumieją.

Australia
fot. Facebook The Budget Savvy Travelers

Spójrzcie na tę mapę. Nagle okazuje się, że wewnątrz Australii zmieściłoby się większość krajów europejskich. Chociażby Niemcy, Hiszpania, Francja, Włochy, Irlandia, Wielka Brytania, Austria, Finlandia, Szwecja, Rumunia, Portugalia, Czechy, Słowacja, Bułgaria, Węgry, czy Grecja. I oczywiście kilka innych. To trochę obrazuje, o jakiej skali my właściwie mówimy. Australia to potężny kolos. Kraj niewiele mniejszy od Stanów Zjednoczonych, które uznajemy przecież za absolutnie ogromne.

Powierzchnia a ludność…

Oczywiście fakt, że Australia jest krajem ogromnym, nie oznacza, że mieszka tam wiele ludzi. Kwestia w tym, że zdecydowana większość 6. największego kraju świata się do tego po prostu nie nadaje. Mamy tam dzicz, pustynie, albo góry. Ludzie żyją w miastach, zlokalizowanych przede wszystkim na wybrzeżu. Pomimo faktu, że Australia jest prawie 24 razy większa od Polski, mieszka tam „zaledwie” 25 milionów osób. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych – które jak już ustaliliśmy mają w miarę podobną powierzchnię do Australii – mieszkają 333 miliony osób.

Zdjęcie wyróżniające: beasternchen z Pixabay

Przeczytaj również