Potężny pożar w firmie Elona Muska. Czy doszło do katastrofy?

Stanowisko testowe SpaceX w McGregor, w Teksasie objął pożar podczas testu silników Raptor 2. Incydent miał miejsce w godzinach popołudniowych i został uchwycony na żywo przez NASASpaceflight, co pozwoliło na szczegółową analizę zdarzenia.

Potężny pożar w firmie Elona Muska. Czy doszło do katastrofy?
Podaj dalej

Według wstępnych raportów, w trakcie testu doszło do anomalii w silniku Raptor 2, co spowodowało wyciek par paliwa. Pary te następnie uległy zapłonowi, co doprowadziło do wtórnej eksplozji. Na nagraniach z transmisji na żywo widać, jak silnik wyłącza się chwilę przed rozpoczęciem pożaru, który ostatecznie ogarnął całe stanowisko testowe.

Reakcja Elona Muska i SpaceX – możliwe przyczyny

SpaceX do tej pory nie wydało oficjalnego oświadczenia dotyczącego dokładnych przyczyn eksplozji. Jednakże, jak sugeruje portal Gizmodo, przyczyną mogło być mieszanie się gazów spowodowane wyciekiem lub podobną anomalią. Silniki Raptor, kluczowe dla systemu Starship, wykorzystują ciekły metan i ciekły tlen jako paliwo. Te składniki, jeśli zostaną niekontrolowanie wymieszane, mogą prowadzić do gwałtownych reakcji chemicznych.

Znaczenie silników Raptor

Silniki Raptor są fundamentalnym elementem dla programu SpaceX Starship, w tym dla boostera Super Heavy i górnego stopnia statku kosmicznego. Zaprojektowane z myślą o misjach na Księżyc i Marsa, silniki te mają zapewnić wystarczającą moc, aby sprostać tym ambitnym celom.

nasa misja księżyc mars lot rakieta
fot. pixabay

Pożar i przygotowania do czwartego testowego lotu Starship

Mimo incydentu, SpaceX kontynuuje przygotowania do czwartego testowego lotu Starship. Jest on zaplanowany na 5 czerwca. Lot ten czeka jeszcze na zatwierdzenie regulacyjne i jest uzależniony od warunków pogodowych oraz innych potencjalnych czynników opóźniających. Wydaje się jednak, że eksplozja na stanowisku testowym nie wpłynie na harmonogram startu.

Główne cele nadchodzącego testu to zapewnienie miękkiego lądowania boostera Super Heavy w Zatoce Meksykańskiej oraz osiągnięcie kontrolowanego wejścia statku Starship do atmosfery. SpaceX poinformowało, że wprowadziło kilka ulepszeń sprzętowych i oprogramowania w oparciu o wnioski z poprzednich lotów testowych.

Podsumowanie poprzednich testów

Podczas trzeciego testowego lotu, górny stopień Starship osiągnął przestrzeń kosmiczną, ale spłonął w atmosferze podczas ponownego wejścia. Booster Super Heavy z kolei rozpadł się w końcowej fazie opadania, zamiast miękko wylądować w oceanie. Firma ma nadzieję, że wprowadzone usprawnienia przyniosą oczekiwane rezultaty podczas nadchodzącego lotu.

Incydent w McGregor jest przypomnieniem, że eksploracja kosmosu jest pełna wyzwań i ryzyka. SpaceX, mimo przeciwności, nadal dąży do realizacji swoich ambitnych celów związanych z kolonizacją Marsa i powrotem ludzi na Księżyc. Nadchodzący testowy lot Starship będzie kluczowym sprawdzianem dla tych założeń i pokaże, czy wprowadzone poprawki przyniosą zamierzony efekt.

Przeczytaj również