To koniec mediów społecznościowych? Ekspert od AI nie ma wątpliwości

Większość z nas nie wyobraża sobie dzisiaj życia bez mediów społecznościowych. Okazuje się jednak, że one mogą wkrótce zniknąć. A tak przynajmniej uważa jeden z ekspertów od sztucznej inteligencji. O co konkretnie chodzi? Media społecznościowe odejdą do lamusa? Tego dowiecie się z naszego artykułu, w którym znajdziecie więcej informacji na ten temat.

To koniec mediów społecznościowych? Ekspert od AI nie ma wątpliwości
Podaj dalej

Media społecznościowe odejdą do lamusa? Ekspert nie ma wątpliwości

Doktor Tomasz Michalak jest ekspertem od sztucznej inteligencji z IDEAS NCBR. Ekspert zwiastuje rychły koniec mediów społecznościowych. „Rozwój technologiczny zaczyna zjadać sam siebie” – mówi ekspert, cytowany przez PAP. Michalak uważa, że ludzie mogą wracać do bezpośrednich kontaktów z innymi osobami z uwagi na rosnącą nieufność do treści, jakie są zamieszczane w internecie. Ciekawa opinia, ale czy naprawdę taka nierealna?

Doktor Michalak uważa, że sztuczna inteligencja, która ma coraz większą władzę nad światem, może być wykorzystywana w celu, aby wyrządzić szkody poszczególnym osobom. Nie jest to kontrowersyjna opinia, bowiem już teraz przecież jest w sieci wiele manipulacji, takich jak podkładanie głosów do wypowiedzi znanych ludzi czy doklejanie twarzy do nierealnych sytuacji.

Ekspert uważa, że ostatnio aktywność użytkowników w mediach społecznościowych maleje. Możliwości AI mogą sprawić, że ten trend tylko będzie się nasilał, tak uważa dr Michalak. „AI może być niestety użyta do poprawy jakości fake newsów i ataków dezinformacyjnych na platformach społecznościowych – choćby ze strony Rosji. Naszym zadaniem jako naukowców, jest opracowanie jeszcze lepszych modeli AI, które są w stanie zwalczać te bardzo niebezpieczne zjawiska” – uważa ekspert.

Sztuczna inteligencja ma coraz większą władzę

Ekspert uważa, że aktualnie na świecie trwa wojna na modele sztucznej inteligencji. Bot firmy MIM Solutions potrafi przecież już teraz reagować na dezinformację ze strony rosyjskiej dot. imigrantów ukraińskich w Polsce, reagując na posty. „To walka na modele sztucznej inteligencji. Jeśli jako Polska nie będziemy inwestowali w sztuczną inteligencję, przegramy ten wyścig. Moim zdaniem nie możemy też liczyć pod tym względem na globalne korporacje. Te nie będą zainteresowane naszymi lokalnymi problemami i nie możemy oczekiwać, że stworzą dla nas dedykowane rozwiązania AI” – tłumaczy ekspert.

A wy, co o tym sądzicie? Uważacie, że sztuczna inteligencja wyprze media społecznościowe? Dajcie nam znać, wasza opinia jest dla nas istotna, a i sam temat jest bardzo ciekawy.

źródło: PAP

Przeczytaj również