Smartfon T Phone z niecodziennym pomysłem. Sztuczna inteligencja zastąpi aplikacje

Obecnie trwa niemały szał na punkcie sztucznej inteligencji. Największe firmy rywalizują między sobą o zastosowanie jej w swoim sprzęcie. Nie inaczej jest ze smartfonami, które także zaczęły korzystać z tej zaawansowanej technologii. W całym tym zamieszaniu sytuację wykorzystać postanowiła marka Deutche Telekom, prezentując smartfon w pełni obsługiwany przez AI. W głównym założeniu miałaby ona spełniać wszelkie oczekiwania użytkownika i reagować na funkcje głosowe. 

Smartfon T Phone z niecodziennym pomysłem. Sztuczna inteligencja zastąpi aplikacje
Podaj dalej

Smartfon T Phone z niecodziennym pomysłem

Najwięksi producenci telefonów widzą spory potencjał w wykorzystaniu sztucznej inteligencji w praktyce. Świadectwem tego jest produkcja smartfonów z wbudowanymi funkcjami wspieranymi przez AI. Twórcy na całym świecie zapowiadają kolejne tego typu projekty. 

To jednak nic w porównaniu z tym, co szykuje dla konsumentów marka Deutsche Telekom. Zamierza ona wynieść sztuczną inteligencję na zupełnie nowy, nieznany do tej pory użytkownikom poziom. Obsługa, funkcjonalność – wszystko przeszłoby gruntowną przebudowę. W tym wszystkim poszkodowani byliby jednak twórcy różnych aplikacji. Dlaczego? 

Wyobraźcie sobie taki przykładowy scenariusz: posiadacie telefon, który nie ma do dyspozycji żadnych aplikacji. W zamian za to jest w pełni obsługiwany przez sztuczną inteligencję będącą w stanie spełnić wszelkie oczekiwania i polecenia użytkownika. Brzmi jak scenariusz z jakiegoś filmu dziejącego się w przyszłości, prawda? Taki właśnie ma być smartfon od Deutsche Telekom. Zaprezentowano go podczas targów Mobile World Congress 2024 w Barcelonie. 

W głównym założeniu sztuczna inteligencja byłaby w stanie w pełni reagować na komendy właściciela. Mogłaby zatem na zawołanie dzwonić do naszych przyjaciół lub członków rodziny. To jednak nie koniec. AI bez problemu wykonywałaby za nas pewne czynności. Służyłaby jako prywatny asystent, gps, czy sekretarka rezerwująca miejsca w knajpach lub w kinach. Mechanicznie działałoby to na bardzo prostej zasadzie: komendy głosowe ułatwiłyby korzystanie z telefonu, bez konieczności klikania szeregu opcji. Systemem operacyjnym w dalszym ciągu będzie Android jednak w mocno zmodyfikowanej opcji. 

Brak szerokiego dostępu do aplikacji może wywołać kontrowersje, a właściwie już je wywołuje. Właściciele smartfonów od Deutsche Telekom musieliby bowiem dostosować się do braku różnorodności i wyboru, który obecnie jest czymś zupełnie normalnym. Telefon polegający tylko i wyłącznie na sztucznej inteligencji będzie ograniczony do korzystania z usług partnerów biznesowych. Tak jak wspomnieliśmy na samym początku jak na razie zaprezentowano jedynie prototyp urządzenia. Oznacza to, że jego premiera nie jest jak na razie znana. Z pewnością nie nastąpi to nie wcześniej niż za kilka lat. 

Przeczytaj również