Humanoidalne roboty przyszłością dla ludzi
Rozwijanie sztucznej inteligencji, przystosowywanie jej do człowieka wielu osobom bez wątpienia może kojarzyć się z jakimś filmem SCI FI. Mamy zarówno fanów, jak i przeciwników takich metod. Jedni uważają, że to dobre udogodnienie dla człowieka, a drudzy, że to potencjalne niebezpieczeństwo i być może początek buntu maszyn.
Figure AI stoi po pierwszej stronie tej barykady. Marka uważa, że priorytetem ludzkości jest rozwój sztucznej inteligencji, która może znacząco podnieść standardy życia każdego z nas. W dodatku uważają, iż jest to nieuchronny etap – technologie się rozwijają i to tylko kwestia czasu, aż na rynku pojawią się inteligentne roboty. Z tego względu Figure AI chce mieć znaczący wpływ, gdy ten przełom nadejdzie.
Stąd też pomysł na humanoidalne roboty przyszłości, które miałyby wyręczać człowieka w pracach, gdzie istnieje ryzyko niebezpieczeństwa lub po prostu nikt nie chce się ich z jakiegoś powodu podjąć. Miałoby to przybliżyć ludzkość do wizji idealnego świata, zwiększając komfort i radość z życia.
Jeżeli uważacie ten projekt za mrzonki, to musimy was rozczarować. Wiele topowych firm zdaje się być zainteresowanym tego typu przedsięwzięciem. Dla przykładu: startup w styczniu zawarł swoją pierwszą komercyjną umowę na wdrożenie robotów w fabrykach. Zleceniodawcą jest popularny producent samochodów – BMW. Realizacja ma nastąpić jeszcze w 2024 roku.
Figure AI cieszy się sporą popularnością
Wspomnieliśmy o dużych koncernach wspierających startup i w żaden sposób nie przesadziliśmy. Microsoft, OpenAI, czy Nvidia pomagają w rozwoju pomysłu z dziedziny robotyki, który obecnie wart jest 2,6 mld dolarów. Figure AI pozyskało łącznie 675 mld dolarów w rundzie finansowania, gdzie zaangażowany był trzeci najbogatszy człowiek świata – Jeff Bezos, założyciel Amazona.
Figure AI szacuje, że ich humanoidalne roboty będą idealnie nadawały się do przenoszenia skrzyń na przenośnik taśmowy. Pozwoliłoby to zmniejszyć niedobór siły roboczej i wypełnić nawet 10 mln miejsc pracy w USA!
W gruncie rzeczy prawda jest taka, że nie jesteśmy w stanie zatrzymać ciągłego rozwoju technologicznego. Zamiast traktować sztuczną inteligencję, jako wroga – powinniśmy wykorzystywać ja w ramach możliwości w celu samorozwoju. Dla niektórych może być to brutalna prawda, lecz pewnych rzeczy nie możemy zmienić.