Nowa era cyberprzestępczości: głosowe oszustwa z AI

Sztuczna inteligencja jest czymś, co budzi bardzo dużo emocji. Po osiągnięcia AI coraz częściej sięgają również oszuści. Jednym z najłatwiejszych sposobów na wyłudzenia są nagrania głosowe.

Nowa era cyberprzestępczości: głosowe oszustwa z AI
Podaj dalej

Każde narzędzie może być przydatne do stworzenia moralnie dobrych lub złych rzeczy. Wszystko zależy od tego, do jakich celów zechcemy go użyć. W przypadku sztucznej inteligencji świat zyskał efektywne narzędzia o dużych możliwościach. Okazuje się, że zdają sobie z tego sprawę również przestępcy.

Cyberprzestępczość z wykorzystaniem AI

Prokuratura Krajowa alarmuje, że choć nie prowadzi szczegółowych statystyk dotyczących przestępstw z użyciem AI, to analiza przypadków cyberprzestępczości wskazuje na wzrost zainteresowania przestępców tą technologią.

Przestępcy wykorzystują AI, podszywając się pod znane firmy kurierskie czy urzędy. W ten sposób wyłudzają dane do logowania do kont bankowych lub mediów społecznościowych. Ta technika, znana jako phishing, ewoluuje dzięki AI. Umożliwia tworzenie wiarygodnych, fałszywych komunikatów w różnych językach.

haker kradziez danych
fot. freepil

Rzecznik Prokuratury Krajowej, Przemysław Nowak, podkreśla również problem deepfaków – technologii umożliwiającej tworzenie fałszywych obrazów lub filmów, które były wykorzystywane do promowania nieistniejących platform inwestycyjnych, często z wykorzystaniem wizerunku publicznych postaci.

Brakuje regulacji prawnych

W przypadku sztucznej inteligencji i jej wykorzystania mamy sporą dowolność. Być może to nie jest coś w rodzaju stereotypowego Dzikiego Zachodu. Jednak brakuje rozsądnych regulacji prawnych. Aktualnie wszystko związane z wykorzystaniem narzędzi jest dosyć płynne i subiektywne. W ten sposób cyberprzestępcy mają dużo większe pole do działania. W szarej strefie trudno wskazać, co bezpośrednio jest wykroczeniem, brakiem etyki lub po prostu przestępstwem.

W obliczu tych wyzwań, jasne staje się, że potrzebne są szybkie i zdecydowane działania, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Dążenie do zwiększenia świadomości społeczeństwa, wzmocnienie regulacji prawnych oraz rozwój technologii zabezpieczających przed nadużyciami AI stanowią kluczowe kierunki w walce z nową erą cyberprzestępczości.

Przeczytaj również