Poziom zabezpieczenia danych niczym z filmów sci-fi? To rzeczywistość

Dzisiaj używanie wielu wrażliwych danych podczas korzystania ze smartfona nie jest niczym wyjątkowym. Logowanie do aplikacji bankowej, pisanie służbowych maili lub zapisywanie istotnych notatek. To wszystko powinno mieć wysoki poziom zabezpieczenia. I być może wchodzimy na nowy etap w tym obszarze.

Poziom zabezpieczenia danych niczym z filmów sci-fi? To rzeczywistość
Podaj dalej

Są producenci, o których wypada mówić, ponieważ odcisnęli oni trwały ślad na branży, w której funkcjonują. Taką marką jest z pewnością Apple. Choć jego produkty są obecnie ewolucją tego, co już znamy, ich rewolucyjne pomysły wyznaczyły kierunki rozwoju. Podczas najnowszej konferencji spotkaliśmy się z informacjami na temat najnowszych funkcji w iOS18. Czego można się spodziewać?

Apple Maps – twórz i udostępniaj

Jedną z najbardziej fascynujących nowości w iOS 18 są zmiany w Apple Maps. Wprowadzenie funkcji tworzenia i udostępniania tras, w tym szczególnie tras hikingowych, to krok, który może przekonać użytkowników do przejścia z Google Maps na Apple Maps. Wiadomo, że w Europie jest to dużo trudniejsze, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do rozwiązań Google’a. Jednak w USA i innych rejonach świata, być może ilość użytkowników Apple Maps wzrośnie.

W nowej wersji, po wejściu w wyszukiwarkę Maps, użytkownicy zobaczą opcję „Hikes” w sekcji „Find Nearby”. Będzie można filtrować trasy według rodzaju (np. pętla) i długości, a każda z nich będzie pokazywać topograficzny widok z detalami dotyczącymi przewyższeń, trudności i przewidywanego czasu trwania. Co więcej, trasy te można zapisywać do użytku offline i dodawać do nich notatki. Dla miłośników górskich wycieczek wydaje się to idealne rozwiązanie.

Nowa funkcja pozwala także na tworzenie własnych tras poprzez dotknięcie na mapie w miejscu rozpoczęcia trasy i dodawanie punktów kontrolnych. Trasy te będzie można udostępniać, choć jeszcze nie wiadomo, w jaki sposób będzie można je przesyłać do znajomych czy kierowców.

Poziom bezpieczeństwa kalendarza i przypomnień

Kolejną interesującą funkcją w iOS 18 jest integracja Kalendarza z aplikacją Przypomnienia. Dzięki tej aktualizacji użytkownicy mogą nie tylko planować zadania bezpośrednio w kalendarzu, ale również oznaczać je jako wykonane z poziomu aplikacji Kalendarz. Przypomnienia będzie można przemieszczać metodą „drag and drop”, co pozwoli na łatwe dostosowanie harmonogramu do bieżących potrzeb.

Kalendarz zyska także nowe widoki, które lepiej zobrazują poziom aktywności każdego dnia, podobnie jak aplikacja Fitness pokazuje postępy w zamykaniu pierścieni aktywności.

Ulepszone reakcje Tapback

Reakcje Tapback w aplikacji Wiadomości również doczekały się usprawnień. W iOS 18, użytkownicy otrzymają więcej opcji reakcji, które będą wyświetlane w pełnym kolorze. Co więcej, po dwukrotnym kliknięciu na wiadomość z już dodanymi reakcjami, pojawi się nowy balonik. Pokazuje on, kto zareagował, jakim emoji. To rozwiązanie ułatwi zarządzanie reakcjami w grupowych czatach i może służyć jako nieoficjalne narzędzie do głosowania poprzez określone emotikony.

WhatsApp wiadomości głosowe smartfon
WhatsApp wiadomości głosowe smartfon

Nowe funkcje w Safari

Aplikacja Journal w iOS 18 otrzyma nowy widget na ekranie głównym, który będzie pokazywał sugestie do refleksji oraz umożliwi tworzenie nowych wpisów. Pojawi się także nowy widok statystyk, który wyświetli dane historyczne oraz nowe narzędzie do dodawania stanu emocjonalnego do każdego wpisu.

Z kolei Safari zyska przycisk „Highlights” w pasku wyszukiwania, który po kliknięciu wyświetli podsumowanie strony wygenerowane przez algorytmy uczenia maszynowego. Być może tutaj wykaże się ChatGPT, ponieważ Apple zapowiedziało jego wdrożenie. Więcej informacji o tym tutaj. Panel ten będzie zawierał dodatkowe informacje, takie jak numery telefonów czy wskazówki dojazdu do restauracji, które mogą być przydatne podczas przeglądania stron internetowych.

Matematyczne notatki w iPhone

Choć funkcja Math Notes była omawiana w kontekście iPada i Apple Pencil, także iPhone zyska wersję tej funkcji. Pozwoli to na obliczanie i dzielenie kosztów między grupę znajomych, pisząc listę wydatków oraz używając formuł matematycznych bezpośrednio w aplikacji Notatki.

Aktualizacje dotyczące prywatności i bezpieczeństwa

iOS 18 wprowadza także liczne ulepszenia w zakresie prywatności i bezpieczeństwa. Nowa aplikacja Passwords oraz usprawnione ustawienia konfiguracji akcesoriów sprawią, że zarządzanie hasłami i połączeniami Bluetooth stanie się bardziej przejrzyste i bezpieczne.

iOS 18 przynosi szereg nowości, które z pewnością znajdą szerokie zastosowanie w codziennym użytkowaniu. Od zaawansowanych funkcji map, przez integrację kalendarza z przypomnieniami, po ulepszenia w dziedzinie prywatności – Apple pokazuje, że nieustannie dąży do doskonalenia swoich produktów, odpowiadając na potrzeby i oczekiwania użytkowników. Publiczna beta iOS 18 będzie dostępna pod koniec lata, co pozwoli entuzjastom technologii na wcześniejsze przetestowanie tych nowości. Okaże się, czy mamy tutaj nowy poziom jakości oprogramowania.

Przeczytaj również