Bez kodu QR nie wejdziesz do tej dzielnicy. Skąd taki pomysł?

Z powodu zagrożenia terrorystycznego Paryż zdecydował się wprowadzić ograniczenia. Kody QR mają porządkować ruch i ułatwiać identyfikację ludzi. Jednak część osób poszukuje drugiego dna w tym rozwiązaniu.

Bez kodu QR nie wejdziesz do tej dzielnicy. Skąd taki pomysł?
Podaj dalej

Igrzyska Olimpijskie są dużym wydarzeniem kulturalnym o wysokim stopniu ryzyka. Przede wszystkim z uwagi na potencjalne zamachy terrorystyczne. Dlatego na terenie Paryża władze zdecydowały się wydzielić strefy. Do jednej z nich, aby swobodnie poruszać się po niej, potrzebne są określone dokumenty w postaci kodu QR.

Kod QR i wejście do „Niebieskiej Strefy”

W odpowiedzi na rosnące zagrożenia terrorystyczne, Paryż, jako gospodarz Igrzysk Olimpijskich 2024, wprowadza innowacyjny system bezpieczeństwa oparty na kodach QR. System ten, który ma zadebiutować przed ceremonią otwarcia na Seine, wymaga od wszystkich uczestników i gości zarejestrowania się na specjalnej platformie online. Wszystko po to, aby uzyskać dostęp do tak zwanej „niebieskiej strefy” — obszaru o zwiększonych środkach bezpieczeństwa.

Cyfrowa kontrola dostępu

Uczestnicy Igrzysk, mieszkańcy oraz pracownicy obszaru od Pont de Bercy do Trocadéro muszą zaopatrzyć się w osobisty kod QR, który, połączony z obowiązkowym przedstawieniem dowodu tożsamości na miejscu, pozwoli na weryfikację i autoryzację ich tożsamości. Ta z jednej strony cyfrowa metoda identyfikacji ma na celu optymalizację procesów bezpieczeństwa i umożliwienie szybszego reagowania na ewentualne zagrożenia.

Kody QR – obawy dotyczące prywatności

Zastosowanie technologii kodów QR rodzi pytania dotyczące prywatności i przyszłego wykorzystania zgromadzonych danych. Obawy te wynikają z możliwości przekształcenia tymczasowych środków bezpieczeństwa w stałe elementy miejskiej infrastruktury. Mogą one prowadzić do nadmiernego monitoringu mieszkańców i gości miasta.

Wyjątki i alternatywne ścieżki dostępu

Rząd Francji, wraz z władzami miejskimi Paryża, zapewnia, że wprowadzone zostaną wyjątki dla osób uprawnionych i zaproszonych na ceremonię. Ponadto, na kilka dni przed oficjalnym rozpoczęciem Igrzysk, możliwe będzie przekraczanie Seine przez pięć mostów bez konieczności posiadania kodu QR. Ma to na celu minimalizację utrudnień dla codziennego życia mieszkańców.

Ruch w Paryżu
fot. freepik.com

Wizja przyszłości: miasta 15-minutowe

Planowanie „miast 15-minutowych”, w których wszelkie potrzeby mieszkańców są zaspokajane w promieniu kwadransa spacerem od domu, może skorzystać na infrastrukturze wprowadzonej na potrzeby Igrzysk. Długoterminowe zastosowanie systemów kodów QR może jednak wymagać redefinicji zasad ochrony danych osobowych i zapewnienia przez rząd gwarancji, że technologie te nie będą wykorzystywane do inwigilacji. Jak wiemy, tak gwarancji nigdy nie ma i istnieją poważne przypuszczenia, że gromadzenie oraz analizowanie danych o mieszkańcach, jest jednym z celów piętnastominutowych miast.

Nowoczesne podejście Paryża budzi kontrowersje

Wprowadzenie systemu kodów QR jako metody zabezpieczającej dostęp do „niebieskiej strefy” w Paryżu stanowi nowoczesne podejście do zagrożeń terrorystycznych. Jednak równocześnie rodzi szereg pytań dotyczących przyszłości prywatności obywateli i sposobu, w jaki technologie te będą wykorzystywane po zakończeniu Igrzysk. Odpowiedzialność za ochronę danych osobowych i zapewnienie, że nie dojdzie do nadużyć, będzie kluczowym wyzwaniem dla organizatorów i władz.

źródło: www.tf1info.fr

Przeczytaj również