TikTok walczy o przetrwanie w Ameryce - kolejna część sporu przed nami

TikTok jest obecnie pod bardzo dużą presją ze strony amerykańskiej administracji. ByteDance walczy  o przetrwanie na tamtejszym rynku.

TikTok walczy o przetrwanie w Ameryce – kolejna część sporu przed nami
Podaj dalej

Kilka miesięcy temu pojawiły się zarzuty, które dotyczą między innymi szpiegowskiej działalności TikToka na terenie USA. Chińska platforma mówi o swoich czystych intencjach. Jednak prezydent Joe Biden rozważa zakaz używania tej aplikacji w Ameryce. Byłby to poważny cios dla jednej z najpopularniejszych platform streamingowych w Ameryce.

Spór o przyszłość nabiera barw

TikTok, jedna z najpopularniejszych aplikacji na świecie, stoi w obliczu poważnych wyzwań prawnych w Stanach Zjednoczonych. Jesienią tego roku, firma zmierzy się z Departamentem Sprawiedliwości USA. Prawnicy TikToka chcą powstrzymać ustawę, która mogłaby zmusić ją do sprzedaży swojego amerykańskiego oddziału lub całkowitego zakazu działalności na terenie USA. Decyzja ta jest wynikiem obaw dotyczących bezpieczeństwa narodowego oraz potencjalnych wpływów Chin na amerykańskich użytkowników.

TikTok szpieguje Amerykanów?

Główne zarzuty stawiane TikTokowi dotyczą domniemanych działań szpiegowskich na rzecz Chin. Krytycy twierdzą, że aplikacja, której właścicielem jest chińska firma ByteDance, może być wykorzystywana do zbierania danych osobowych amerykańskich obywateli. Jest to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. W obliczu narastających napięć geopolitycznych między USA a Chinami obawy te stają się coraz bardziej palące.

Uzasadniona obawa o młodzież

TikTok, będący platformą z miliardami użytkowników na całym świecie, ma szczególny wpływ na młodsze pokolenie. Treści publikowane na TikToku mogą kształtować opinie, zachowania i wartości młodych ludzi. Krytycy sugerują, że Chiny mogą wykorzystać aplikację do szerzenia dezinformacji lub promowania treści, które mogą osłabić amerykańskie społeczeństwo od środka. Tego rodzaju działania mogłyby być korzystne dla Chin, które dążą do gospodarczej dominacji nad USA.

TikTok musi się bronić

TikTok, odpiera zarzuty. Twierdzi, że jest niezależny od chińskiego rządu i podejmuje wszelkie możliwe kroki. Wszystko po to, aby chronić prywatność użytkowników. Firma argumentuje, że zmuszanie jej do sprzedaży lub zakazu działalności jest niekonstytucyjne i niesprawiedliwe. W swoim pozwie TikTok podkreśla, że już negocjował z rządem USA, aby rozwiązać obawy związane z bezpieczeństwem narodowym. W tym przeniesienie danych amerykańskich użytkowników na serwery znajdujące się w USA.

Facebook, Twitter, TikTok będą odłączone?
fot. pixabay.com – AzamKamolov

Polityczne i biznesowe konsekwencje zakazu

Spór między TikTokiem a rządem USA ma szerokie reperkusje polityczne i prawne. W odpowiedzi na potencjalne zagrożenia, zarówno prawodawcy, jak i sądy muszą zbalansować kwestie bezpieczeństwa narodowego z prawami konstytucyjnymi i wolnością słowa. W szczególności grupa twórców TikToka złożyła osobny pozew. Twierdzi, że zakaz aplikacji narusza ich prawa wynikające z Pierwszej Poprawki. Zakaz używania TikToka ograniczy ich zdolność do komunikowania się i wyrażania siebie.

Sądowe bitwy, które mają rozpocząć się tej jesieni, mogą mieć decydujący wpływ na przyszłość TikToka w USA. Decyzje podjęte przez sądy apelacyjne, a potencjalnie także przez Sąd Najwyższy, mogą ustalić precedensy dotyczące regulacji technologii i ochrony danych w erze cyfrowej. W kontekście globalnych napięć geopolitycznych wynik tej sprawy może również wpłynąć na relacje między USA a Chinami, kształtując przyszłość technologicznego krajobrazu na wiele lat.

Przeczytaj również