Zapomnij o karcie i telefonie komórkowym. Nowa metoda płatności zyskuje na popularności

Karty i telefony komórkowe to obecnie bardzo popularne metody dokonywania płatności. Te ostatnie zastępują jednak zupełnie nowe urządzenia. Jak wynika z przeprowadzonych na ten temat ankiet oprócz smartwachy, trackerów fitness teraz na popularności zyskuje nowy gadżet.

Zapomnij o karcie i telefonie komórkowym. Nowa metoda płatności zyskuje na popularności
Podaj dalej

Karty płatnicze i telefony to już powoli przeszłość w metodach płatności

Popularną alternatywą dla powszechnie znanych metod płatności kartą do niedawna były smartwache lub trackery fitness. Teraz jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Mastercard, coraz częściej wykorzystuje się do płacenia nowy gadżet.

Teraz popularność zdobywa pierścień płatniczy. Taki można łatwo połączyć z kartą kredytową, debetową, czy przedpłacową. Wymaga to jedynie odpowiedniej aplikacji. Wewnątrz urządzenia znajdziemy jedynie chip NFC (Near Field Communication), który umożliwia bezdotykową wymianę danych. Takie urządzenie jest bardzo niepozorne i jak nazwa wskazuje można je bez problemu nosić na palcu, jak zwykłą biżuterię.

pierścień z funkcją dokonywania płatności Helio Ring
pierścień z funkcją dokonywania płatności Helio Ring

Nie wymagają ani ładowania ani baterii

Według badania Mastercard Germany coraz więcej użytkowników docenia zalety tej metody płatności. Dla 89% ankietowanych o preferowana metoda płatności zbliżeniowych. To dlatego, że zakupy opłaca się, przytrzymując na chwilę pierścień przy terminalu kasowym. Kod PIN jest wymagany tylko w przypadku kwot powyżej 50 euro. Transakcje, jak w przypadku każdego innego urządzenia rejestruje się cyfrowo.

Mastercard ściśle współpracuje z producentami pierścieni płatniczych. Łączy ich urządzenia z platformą Mastercard Digital Enablement Platform (MDES). Dane karty są szyfrowane i zastępowane tokenem. Jest on następnie przesyłany z pierścienia do terminala POS w postaci zaszyfrowanej przy użyciu technologii NFC podczas procesu płatności. W ten sposób żadne poufne dane o użytkowniku nie są przesyłane.

Co, jeśli taki pierścień zgubimy? Wystarczy go po prostu zdezaktywować. Nie ma to wpływu na działanie podpiętej do niego karty i można z niej korzystać bez problemu.

now metody płatności
nowe metody płatności pierścień płatniczy PAGOPAC

Nie tylko płatności, ale także szereg przydatnych funkcji

Pierścienie płatnicze oprócz usług płatności bezgotówkowych oferują także inne. Na przykład zapowiadany w Polsce Helio Ring zmierzy tętno, saturację krwi, poziom stresu i będzie rejestrował nasz sen. W związku z tym, że ma być kompatybilny z systemem Zepp Pay, to będzie nim można dokonać płatności jednym ruchem dłoni.

W Polsce to wciąż mało popularne rozwiązanie. Od grudnia 2023 r. wybór metod płatności mobilnych, z których mogą korzystać klienci 307 banków spółdzielczych Grupy BPS i Banku BPS, zwiększył się o dwa nowe rozwiązania. Użytkownicy smartwatchy Amazfit Balance z aplikacją Zepp Pay mogą nimi płacić, bo działa z kartami Mastercard, natomiast SwatchPAY! działa z kartami Visa oraz Mastercard.

Helio Ring od firmy Amazfit, który ma być dostępny w Polsce, ma być kompatybilny z systemem Zepp Pay. Zamiast kart i telefonów, będzie można dokonać płatności ruchem dłoni. Miejmy nadzieję, że lista banków oferujących nową metodę płatności będzie sukcesywnie coraz dłuższa.

Pierścionki NFC to jedna z nowości technologicznych, jakie pojawiły się na rynku w ostatnich latach. Parowanie pierścienia NFC z urządzeniami jest stosunkowo łatwe i intuicyjne. Korzystanie z tej technologii do interakcji z urządzeniami ma wiele zalet. Czytaj takżeAktualizacja Gmail z nową świetną funkcją. Rozwiązuje ważny problem z niechcianą korespondencją

https://www.youtube.com/watch?v=P5x8BhAh36o

Przeczytaj również