Luty był najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów. Naukowców niepokoi też inna rzecz

Naukowcy zajmujący się badaniem temperatury na naszej planecie alarmują – luty osiągnął statystycznie najwyższą średnią temperaturę, od kiedy prowadzone są pomiary. To tylko pokazuje, jak szybko na naszych oczach zmienia się klimat. Osoby w wieku 40 lat i starsze gołym okiem widzą, że zima kiedyś, a zima teraz, to zupełnie dwa inne obrazy.

Luty był najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów. Naukowców niepokoi też inna rzecz
Podaj dalej

Temperatura zimą coraz wyższa

Od kilku lat w okresie zimowym śniegu zazwyczaj należy szukać wyłącznie w górach. Jeżeli już pojawia się tego typu opad, to biało za oknem jest z reguły tylko kilka dni, a później wszystko się topi. Temperatura poniżej zera ma niezwykle trudno utrzymać się w perspektywie długiej zimy. Nieprzypadkowo mówi się, że prawdziwa zima, to tylko dodatek do dłuższej jesieni, która potrafi trwać pół roku, a nawet i dłużej.

Z zebranych danych przez C3S za poprzedni miesiąc wynika, że średnia temperatura była wyższa o 1,77 stopni Celsjusza w odniesieniu do średniej temperatury w erze przedindustrialnej. W Europie natomiast pogoda w lutym dopisywała jeszcze bardziej, czego sami byliśmy świadkami. Na Starym Kontynencie średnia była aż o 3,3 stopnia Celsjusza powyżej średniej miesięcznej z lat od 1991 do 2020 roku.

krokusy wiosna temperatura
fot. freepik

Sytuacja na Ziemi pod względem ocieplenia robi się coraz poważniejsza – alarmują naukowcy. To już tak naprawdę był dziewiąty miesiąc z rzędu, w którym mieliśmy do czynienia z rekordowymi temperaturami. A zapewne to nie koniec tego typu zjawisk pogodowych i niebawem coraz poważniej będziemy odczuwać tego skutki.

Susze znacząco dotkną nas wszystkich

Choć temperatura wydaje się tylko ”nieznacznie” wyższa, to natura odczuwa takie zmiany w bardzo znaczący sposób. Wspomnieć można tutaj o kilku kluczowych rzeczach, a przecież jest ich tak naprawdę wiele. Uwagę niewątpliwie zwraca temperatura oceanów, która była rekordowa – średnia osiągnęła 21,09 stopni Celsjusza.

Zmiany zachodzą również patrząc na lód morski w Arktyce i na Antarktydzie. Ten był znacznie poniżej średniej, jaka występowała w poprzednich latach. Naukowcy jako powód wskazują niemal jednoznacznie, że przyczyną zmian w klimacie jest rosnące stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze.

Tak wygląda powrót do atmosfery ziemskiej z punktu widzenia kapsuły kosmicznej. Na pokładzie niezwykły ładunek

Jak sprawić, żeby Ziemia nie była coraz cieplejsza?

Z emisją gazów cieplarnianych możemy tak naprawdę walczyć wszyscy, ale w pojedynkę niewiele się zdziała. Dlatego tak ważne i istotne są zmiany w przepisach, jakie wprowadzają rządy danych krajów. W przypadku Europy niewątpliwie kluczową rolę odgrywa Unia. Wspólnota od dłuższego czasu czyni co może, aby poprawić sytuację związaną z tym tematem. Potrzeba niewątpliwie jednak na to wszystko więcej czasu i odważniejszych oraz bardziej przemyślanych decyzji. A wspomnianego czasu, jak widać jest coraz mniej.

Przeczytaj również