Tak wygląda powrót do atmosfery ziemskiej z punktu widzenia kapsuły kosmicznej. Na pokładzie niezwykły ładunek

Firma Varda Space Industries umieściła kamerę na kapsule W-1, aby uchwycić pierwszą misję ponownego wejścia w atmosferę.

Tak wygląda powrót do atmosfery ziemskiej z punktu widzenia kapsuły kosmicznej. Na pokładzie niezwykły ładunek
Podaj dalej

Niesamowity materiał filmowy opublikowany przez Varda Space Industries daje nam widok z perspektywy pierwszej osoby na podróż powrotną kapsuły kosmicznej na Ziemię, od momentu oddzielenia się od satelity nośnego na orbicie, aż do ponownego wejścia w atmosferę. Kapsuła W-1 Vardy wylądowała na poligonie testowo-szkoleniowym w Utah, na terenie wojskowym, 21 lutego. Zanim doszło do lądowania, kapsuła spędziła osiem miesięcy na niskiej orbicie okołoziemskiej. Tyle bowiem właśnie czasu zajęło, aby firma Varda Space Industries mogła uzyskać niezbędne zgody rządu USA potrzebne do wylądowania na amerykańskiej ziemi. W tym miejscu warto nadmienić, że VSI jest co prawda firmą pochodzącą z USA, ale jest to podmiot prywatny, dlatego takie zgody musiały być udzielone.

„Oto film przedstawiający naszą kapsułę przedzierającą się przez atmosferę z prędkością 25 machów, bez renderów, surowy materiał filmowy” – opublikowała firma w serwisieX. 

 

Wszystko dla dobra ludzkości

Varda, która podczas misji współpracowała z Rocket Lab, próbuje opracować minilaboratoria, które będą w stanie produkować farmaceutyki na orbicie – w tym przypadku Rytonawir lek na HIV i zapalenie wątroby typu C. Firma dodaje, że jej udany eksperyment to zaledwie pierwszy krok w celu „skomercjalizowania mikrograwitacji i utworzenia kompleksu przemysłowego na niskiej orbicie okołoziemskiej”.

Najbliższe lata pokażą, jak ten sukces przełoży się na branżę farmaceutyczną, natomiast niewykluczone, że właśnie otwiera się w niej zupełnie nowy rozdział, który być może zakończy się produkcją jeszcze skuteczniejszych leków. Na razie kryształy Rytonawiru wytworzone w kosmosie zostaną poddane szczegółowej analizie, a dane zebrane przez samą kapsułę w powrotnego trakcie lotu na Ziemię zostaną przekazane do NASA i sił powietrznych amerykańskiej armii.

Przeczytaj również