Temperatura zimą coraz wyższa
Od kilku lat w okresie zimowym śniegu zazwyczaj należy szukać wyłącznie w górach. Jeżeli już pojawia się tego typu opad, to biało za oknem jest z reguły tylko kilka dni, a później wszystko się topi. Temperatura poniżej zera ma niezwykle trudno utrzymać się w perspektywie długiej zimy. Nieprzypadkowo mówi się, że prawdziwa zima, to tylko dodatek do dłuższej jesieni, która potrafi trwać pół roku, a nawet i dłużej.
Z zebranych danych przez C3S za poprzedni miesiąc wynika, że średnia temperatura była wyższa o 1,77 stopni Celsjusza w odniesieniu do średniej temperatury w erze przedindustrialnej. W Europie natomiast pogoda w lutym dopisywała jeszcze bardziej, czego sami byliśmy świadkami. Na Starym Kontynencie średnia była aż o 3,3 stopnia Celsjusza powyżej średniej miesięcznej z lat od 1991 do 2020 roku.
Sytuacja na Ziemi pod względem ocieplenia robi się coraz poważniejsza – alarmują naukowcy. To już tak naprawdę był dziewiąty miesiąc z rzędu, w którym mieliśmy do czynienia z rekordowymi temperaturami. A zapewne to nie koniec tego typu zjawisk pogodowych i niebawem coraz poważniej będziemy odczuwać tego skutki.
Susze znacząco dotkną nas wszystkich
Choć temperatura wydaje się tylko ”nieznacznie” wyższa, to natura odczuwa takie zmiany w bardzo znaczący sposób. Wspomnieć można tutaj o kilku kluczowych rzeczach, a przecież jest ich tak naprawdę wiele. Uwagę niewątpliwie zwraca temperatura oceanów, która była rekordowa – średnia osiągnęła 21,09 stopni Celsjusza.
Zmiany zachodzą również patrząc na lód morski w Arktyce i na Antarktydzie. Ten był znacznie poniżej średniej, jaka występowała w poprzednich latach. Naukowcy jako powód wskazują niemal jednoznacznie, że przyczyną zmian w klimacie jest rosnące stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze.
Jak sprawić, żeby Ziemia nie była coraz cieplejsza?
Z emisją gazów cieplarnianych możemy tak naprawdę walczyć wszyscy, ale w pojedynkę niewiele się zdziała. Dlatego tak ważne i istotne są zmiany w przepisach, jakie wprowadzają rządy danych krajów. W przypadku Europy niewątpliwie kluczową rolę odgrywa Unia. Wspólnota od dłuższego czasu czyni co może, aby poprawić sytuację związaną z tym tematem. Potrzeba niewątpliwie jednak na to wszystko więcej czasu i odważniejszych oraz bardziej przemyślanych decyzji. A wspomnianego czasu, jak widać jest coraz mniej.