OLX zwróci pieniądze niektórym użytkownikom. Kto otrzyma środki na konto?

OLX popełnił kilka poważnych wykroczeń, które wymusiły na Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów bezpośrednią reakcję. Popularny serwis sprzedażowy został zobowiązany nie tylko do poprawienia regulaminu i prowadzonych usług, ale także zwrócenie pieniędzy niektórym użytkownikom. Oficjalnie potwierdzono, kto będzie mógł się ubiegać o utraconą należność. Czym dokładnie OLX podpadł UOKiK? 

OLX zwróci pieniądze niektórym użytkownikom. Kto otrzyma środki na konto?
Podaj dalej

OLX zwróci pieniądze niektórym użytkownikom

Fot. Olx

OLX to strona, która umożliwia użytkownikom handel różnorodnymi towarami oraz usługami. Zapewnia możliwość sprzedaży i zakupu zarówno produktów używanych jak i nowych w wielu kategoriach. Twórcy portalu nie tak dawno wprowadzili istotną zmianę pod postacią pakietu ochronnego, który zapewniał bezpieczeństwo swoim klientom. Przynajmniej takie było jego pierwotne założenie. W praktyce wyszło dość kontrowersyjnie, co nie spodobało się wielu konsumentom. Sprawa była na tyle zagmatwana, że zainteresował się nią UOKiK. 

Zgłoszenia, a konkretniej mówiąc skargi dotyczyły wprowadzania w błąd. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził, że OLX popełnił kilka nieprawidłowości, które ostatecznie szkodziły kupującym. O co dokładnie chodziło? 

Otóż pakiet ochronny oferowany przez stronę nie zawsze był korzystny dla użytkowników, mimo iż płacili za niego niemałe pieniądze. Długi czas oczekiwania na wyjaśnienia, odrzucanie reklamacji, czy brak konkretyzacji działania pakietu przelały czarę goryczy. Co więcej, UOKiK zauważył, że OLX pobiera opłaty za usługi serwisowe, które nie są uwzględnione w cenach produktów i są naliczane dopiero podczas finalizacji transakcji. Urząd stwierdził, że takie działanie jest niezgodne z regulaminem serwisu. 

Jak można się domyślić werdykt mógł być tylko jeden. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakazał właścicielom OLX jak najszybsze wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu sprzedawanych pakietów ochronnych, a także zmiany w regulaminie. Na tym jednak wymogi do spełnienia się nie kończą. OLX zobligowany jest również do zwrotu środków części poszkodowanych użytkowników. Wiadomo, że te trafią na konta bankowe kupujących lub zasilą ich wirtualne portfele na platformie. Zwrot za pakiet ochronny przysługuje osobom, które kontaktował się z serwisem między 24 sierpnia 2021 roku, a dniem wprowadzenia zmian związanych z nieprawidłowym wykonaniem transakcji. 

 

Przeczytaj również