Zachorowanie na COVID-19 ma wpływ na inteligencję? Te dane mogą was zaniepokoić

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Imperial College London mogą budzić grozę. Wynika z nich, że przejście COVID-19 może zabierać nam inteligencję. Jak to możliwe i jak miałoby to wyglądać? Tego dowiecie się z naszego artykułu, w którym szerzej zajmujemy się tą sprawą.

Zachorowanie na COVID-19 ma wpływ na inteligencję? Te dane mogą was zaniepokoić
Podaj dalej

Zachorowanie na koronawirusa ma wpływ na naszą inteligencję? Szokujące wyniki najnowszych badań

The New England Journal of Medicine opublikowało ostatnio nowe badania na temat koronawirusa. Wynika z nich, że nawet łagodne zakażenie wirusem może powodować utratę inteligencji i pozbawić nas około sześciu punktów IQ. „Potencjalny długoterminowy wpływ COVID-19 na funkcje poznawcze budził obawy społeczeństwa, pracowników służby zdrowia i decydentów, ale do tej pory trudno było to obiektywnie zmierzyć na dużej próbie populacji” – tłumaczy autor badania, Adam Hampshire, cytowany przez Interię.

Naukowcy Imperial College London postanowili pójść krok dalej i przeanalizowali kolejne dane. W badaniu wzięło udział 112 tys. osób, które ukończyły testy online, mające na celu pomiar możliwości poznawczych, które mogą się zmieniać pod wpływem COVID-19. Cztery procent badanych osób zgłosiło objawy trwające dłużej niż 12 tygodni, a większość grupy doświadczała ich nawet rok później. To pokazuje, jaki wpływ koronawirus może mieć na nasze różne narządy.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że COVID-19 ma wpływ na utratę kilku punktów IQ

„Korzystając z naszej platformy internetowej do pomiaru wielu aspektów poznawczych i pamięci na dużą skalę, byliśmy w stanie wykryć niewielkie, ale mierzalne deficyty w wykonywaniu zadań poznawczych. Odkryliśmy również, że ludzie byli prawdopodobnie dotknięci w różny sposób w zależności od takich czynników, jak czas trwania choroby, wariant wirusa i hospitalizacja” – tłumaczą naukowcy.

Naukowcy są zdania, że są różnice w funkcjonowaniu funkcji poznawczych między osobami, które chorowały, a które nie chorowały na COVID-19. Mają mieścić się one na poziomie od 3 do 6 punktów IQ. Oczywiście, nie ma to ogromnego wpływu na nasze przeciętne życie, ale sam fakt może niepokoić. Słyszeliście o tym wcześniej?

źródło: Interia

Przeczytaj również