Google spekuluje o dziennikarstwie przyszłości

Sztuczna inteligencja zmienia coraz więcej branż. Jedną z nich jest dziennikarstwo i tej sprawie przygląda się Google.

Google spekuluje o dziennikarstwie przyszłości
Podaj dalej

W świecie mediów i technologii, gdzie innowacja jest na porządku dziennym, Google podejmuje kroki, które mogą zrewolucjonizować branżę wydawniczą. Firma ta, znana z ciągłego dążenia do przekraczania granic możliwości technologicznych, niedawno zwróciła uwagę na wykorzystanie narzędzi AI generatywnego do publikacji artykułów.

Nowe narzędzia AI

Według raportu Adweek, Google nawiązało umowy z niektórymi wydawcami. Oferuje im nowatorskie narzędzia AI, które mają pomóc w tworzeniu treści. To działanie, jest częścią Google News Initiative (GNI), może wyznaczać nowy kierunek w produkcji dziennikarskiej, ale również budzi kontrowersje.

Co oferuje Google?

Program GNI Google, istnieje od sześciu lat. Finansuje projekty dotyczące umiejętności medialnych, narzędzi do fakt-checkingu oraz innych zasobów dla redakcji. Teraz, rozszerza swoją ofertę o generatywne narzędzia AI. W ten sposób Google ma na celu wsparcie wydawców dysponujących skromniejszymi zasobami. Narzędzia te pozwalają na efektywniejsze agregowanie treści poprzez indeksowanie i podsumowywanie niedawno opublikowanych raportów pochodzących od innych organizacji, takich jak agencje rządowe czy sąsiednie redakcje. Następnie publikowanie ich jako nowego artykułu.

praca komputer
fot. freepik

Kontrowersje i wyjaśnienia

Mimo że Adweek sugeruje, że narzędzia mogą być używane do „ponownego publikowania” pracy innych wydawnictw, Google stanowczo zaprzecza tym twierdzeniom. Firma podkreśla, że narzędzie eksperymentalne jest odpowiedzialnie projektowane, aby pomagać lokalnym wydawcom w produkcji wysokiej jakości dziennikarstwa. Wykorzystuje wiarygodne treści z publicznych źródeł danych. Wydawcy zachowują pełną kontrolę redakcyjną nad tym, co ostatecznie jest publikowane na ich stronie.

Perspektywy i ryzyka od Google

Inicjatywa Google, choć w fazie eksperymentalnej, rzuca światło na potencjalne korzyści i zagrożenia płynące z wykorzystania AI w dziennikarstwie. Z jednej strony, narzędzia te mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki tworzone są treści. Oferuje wydawcom możliwość efektywniejszego tworzenia wartościowych informacji. Z drugiej jednak strony, istnieje obawa, że nadmierne poleganie na AI może zatrzeć granicę między autentycznym dziennikarstwem a generowanymi treściami, co stanowi wyzwanie dla etyki zawodowej.

Nowy rozdział w historii mediów

Wprowadzenie przez Google narzędzi AI generatywnego do branży wydawniczej otwiera nowy rozdział w historii mediów. Choć kontrowersje są nieuniknione, kluczowe będzie, jak branża dostosuje się do tych zmian i jakie zabezpieczenia etyczne zostaną wprowadzone. Wszystko po to, aby zachować wiarygodność i autentyczność dziennikarstwa. Eksperyment Google może być wstępem do przyszłości, w której technologia AI stanie się nieodłącznym elementem tworzenia treści. W ten sposób wydawcy, dziennikarze i czytelnicy muszą nauczyć się nowego podejścia do oceny i wartościowania informacji.

Przeczytaj również