Według National Sleep Foundation obturacyjny bezdech senny (OBS) dotyka około 25 procent mężczyzn i jedną dziesiątą kobiet w USA. Lekarze przypominają, że nieleczony bezdech senny może zwiększać ryzyko zawałów serca i udarów mózgu.
Dzięki tej funkcji osoby powyżej 22. roku życia, u których nie zdiagnozowano tej choroby, mogą sprawdzać objawy bezdechu sennego za pomocą smartwatcha i telefonu. Co najważniejsze, funkcja wyszukuje oznaki umiarkowanego do ciężkiego OBS. Aby z niej skorzystać, użytkownicy muszą monitorować swój sen przez ponad cztery godziny dwa razy w ciągu dziesięciu dni. Dla nas najważniejsze jest to, że Samsung planuje dodać narzędzie do monitorowania bezdechu sennego do zgodnych urządzeń Galaxy Watch w trzecim kwartale 2024 roku również w Europie.
OBS – dlaczego jest tak niebezpieczny?
Obturacyjny bezdech senny są to epizody bezdechu lub spłycenia oddechu podczas snu spowodowane zamykaniem/zwężaniem się światła dróg oddechowych. Zapadają się górne drogi oddechowe, najczęściej na poziomie gardła. Obturacji towarzyszą spadki saturacji. O bezdechu sennym mówimy wtedy, gdy trwa on co najmniej 10s
O objawach najwięcej możemy się dowiedzieć od rodziny pacjenta. Pacjent w czasie snu chrapie, zatrzymuje oddech, wybudza się. Prowadzi to do przewlekłego zmęczenia- osoby zasypiają w ciągu dnia, zaburzenia koncentracji, spadek libido, depresja, bóle głowy. Aktywowany jest układ współczulny. Przewlekła aktywacja tego układu prowadzi do nadciśnienia, arytmii, zwiększenia ryzyka sercowo-naczyniowego. Podstawą rozpoznania jest badanie polisomnograficzne, które umożliwia określenie liczby bezdechów, czasu ich trwania oraz stwierdzenie spadku saturacji.