Woda na Marsie okazała się fikcją? Nowa teoria

Poszukiwanie życia w kosmosie jest misją ludzkości od wielu dekad. Ślady wody na Marsie rozbudzały emocje naukowców. Sensacyjne doniesienia podważają tę teorię.

Woda na Marsie okazała się fikcją? Nowa teoria
Podaj dalej

Życie w przestrzeni kosmicznej, jeśli istnieje, może mieć zupełnie inną formę. Czerwona planeta jest od wielu lat tematem wielu spekulacji. Jedna z teorii zakłada, że niegdyś panowały na Marsie zbliżone warunki do tych znanych z Ziemi. Po latach badań okazuje się, że może być zupełnie inaczej.

Woda potrzebna do życia

Znane nam rozwinięte formy życia w większości przypadków potrzebują wody do funkcjonowania. Ludzie w większości składają się z wody. Dlatego z punktu widzenia eksploracji kosmosu, jest ona konieczna. Patrzymy na potencjalne miejsca do kolonizacji kosmosu przez pryzmat obecności w tych rejonach wody. Mars wydawał się dobrym tropem. Kilka misji kosmicznych potwierdzało, że struktury powstałe na powierzchni Czerwonej planety mogą być pozostałościami rzek, mórz, a nawet oceanów. Okazuje się, że ta teoria zaczyna chwiać się w posadach.

dodatek pieniądze dotacja dofinansowanie moja woda program
fot. pixabay

Mars nie będzie naszym nowym domem?

Ślady wody na Marsie dawały nadzieję na to, że znajdują się tam proste organizmy, które możemy zakwalifikować, jako życie w kosmosie. Jednak coraz więcej argumentów przemawia za brakiem życia. Mars jest jednym z celów ludzkości. Między innymi Elon Musk razem z firmą SpaceX chcą wysłać tam załogową misję. Czy z perspektywy najnowszych rewelacji cały projekt ma sens? Czy kolonizacja Marsa jest możliwa?

Suchy lód, a nie woda

Warunki atmosferyczne, jakie panują na Marsie, są korzystne do powstawania suchego lodu. W czasie marsjańskiej zimy temperatury spadają do około – 90 stopni Celsjusza. Atmosfera składa się w większości z dwutlenku węgla. Stanowi on blisko 95%. Takie okoliczności sprzyjają sublimacji suchego lodu. To zjawisko chemiczne może powodować duże wgłębienia w powierzchni gruntu na Marsie. Zamarznięty dwutlenek węgla wiosną wraca do stanu gazowego. Pominięcie ciekłej formy może mieć swoje bardzo gwałtowne konsekwencje. Są one widoczne na powierzchni Marsa.

źródło: nasa.gov

Przeczytaj również