Samsung pomaga walczyć z bezdechem sennym

Współcześnie istnieje wiele gadżetów, które pomagają zadbać o nasze zdrowie. Samsung otrzymał pozytywną decyzję FDA i może wspomóc walkę z bezdechem sennym.

Samsung pomaga walczyć z bezdechem sennym
Podaj dalej

W ostatnich latach technologia noszona na ciele, tzw. wearable technology, zyskała na znaczeniu nie tylko jako narzędzie monitorujące aktywność fizyczną. Obecnie jest to ważny element wsparcia w diagnostyce i monitorowaniu zdrowia.

Samsung z pozytywną decyzją FDA

Najnowszym przykładem tego trendu jest decyzja Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), która wyraziła zgodę na wprowadzenie przez Samsunga funkcji wykrywania bezdechu sennego w urządzeniach Galaxy Watch sprzedawanych na terenie Stanów Zjednoczonych. Jest to pierwsza tego rodzaju aprobata w USA, co stanowi znaczący kamień milowy dla branży technologicznej i medycznej. Samsung ogłosił, że nowa funkcja monitorowania bezdechu sennego zostanie dodana do kompatybilnych modeli zegarków Galaxy Watch w trzecim kwartale tego roku. Użytkownicy będą mogli skorzystać z niej za pośrednictwem aplikacji Samsung Health Monitor.

lekarz pacjent wolne
fot. freepik

Innowacyjna funkcja dla użytkowników

Innowacyjna funkcja skierowana jest do osób powyżej 22. roku życia, które nie zostały wcześniej zdiagnozowane z bezdechem sennym. Dzięki temu mogą sprawdzić, czy nie cierpią na umiarkowany lub ciężki obturacyjny bezdech senny (OSA) podczas nocnego monitorowania. Aby korzystać z tej funkcji, użytkownicy będą musieli śledzić jakość swojego snu przez ponad cztery godziny dwukrotnie w ciągu dziesięciu dni.

Bezdech senny to powszechna, przewlekła choroba, która dotyka około 25% mężczyzn i 10% kobiet w Stanach Zjednoczonych. Charakteryzuje się ona zatrzymywaniem oddechu podczas snu, co może prowadzić do obniżenia jego jakości, zakłócenia dostawy tlenu i zwiększonej senności w ciągu dnia. Nieleczony bezdech senny może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak nadciśnienie, choroba wieńcowa, niewydolność serca, arytmia serca czy udar. Samsung zauważa, że dzięki nowej funkcji więcej osób będzie mogło wykryć umiarkowane i ciężkie formy bezdechu sennego i odpowiednio wcześnie zasięgnąć porady medycznej.

Konkurencja nie śpi

Samsung nie jest jedyną firmą, która rozwija technologie do monitorowania snu i wykrywania bezdechu sennego. W 2020 roku Withings wprowadził funkcję wykrywania bezdechu sennego w swojej macie do monitorowania snu. Jednakże, zatwierdzenie przez FDA funkcji Samsunga podkreśla rosnące zaangażowanie i potencjał technologii noszonych w poprawie zdrowia i dobrostanu na globalną skalę.

Decyzja FDA otwiera nowe możliwości dla użytkowników zegarków Galaxy Watch, stanowiąc ważny krok w kierunku integracji zaawansowanych technologii z codziennym życiem i zdrowiem. W kontekście rosnącej świadomości na temat bezdechu sennego i jego poważnych konsekwencji zdrowotnych inicjatywa Samsunga może odegrać kluczową rolę w poprawie jakości życia wielu osób, oferując łatwo dostępne i nieinwazyjne narzędzie do monitorowania ich stanu zdrowia.

źródło: FDA

Przeczytaj również