Okulary Ray-Ban Meta - rewolucja z AI w tle?

Ray-Ban, znana marka okularów słonecznych, wprowadziła na rynek nowy produkt, który zdaje się kroczyć w przyszłość – okulary słoneczne Ray-Ban Meta wyposażone w zaawansowaną sztuczną inteligencję.

Okulary Ray-Ban Meta – rewolucja z AI w tle?
Podaj dalej

Cechy tych okularów są imponujące, ale jednocześnie budzą pewne obawy związane z ich zdolnościami do dostarczania informacji w czasie rzeczywistym.

Multimodalna wyszukiwarka

Jedną z najbardziej intrygujących nowości w okularach Ray-Ban Meta jest funkcja zwana „multimodalną sztuczną inteligencją”. Pozwala ona na reagowanie na zapytania użytkownika na podstawie tego, na co patrzy. Na przykład można spojrzeć na tekst i poprosić o tłumaczenie lub zapytać, co przedstawia dany obiekt czy miejsce. Warto zaznaczyć, że ta funkcja jest w fazie „early access”, czyli dostępna jest w wersji eksperymentalnej.

Doświadczenia użytkowników z multimodalną wyszukiwarką są różnorodne. W podróży może okazać się niezwykle przydatna, umożliwiając tłumaczenie tekstu na żywo i dostarczanie podsumowań. Możemy np. spojrzeć na znak uliczny i poprosić o przetłumaczenie go. Jednakże, ze względu na szerokokątny obiektyw aparatu w okularach, konieczne jest zbliżenie się do tekstu, aby Meta AI mogło go jasno zobaczyć i przetłumaczyć. W przypadku dłuższych fragmentów tekstu, Meta AI często dostarcza podsumowanie zamiast dokładnego tłumaczenia.

Podobnie, identyfikacja charakterystycznych miejsc może być przydatna dla podróżnych, podobnie jak posiadanie przewodnika dźwiękowego zawsze przy sobie. Niestety, wersja „early access” multimodalnej wyszukiwarki nie obsługuje jeszcze tych funkcji, więc nie mogłem ich osobiście przetestować.

Ray-Ban Meta – praktyczność pod znakiem zapytania?

Jednakże, w codziennym użytkowaniu w domu, multimodalna wyszukiwarka nie zdaje się mieć wielu praktycznych zastosowań. Potrafi identyfikować niektóre rodzaje roślin i inne obiekty, ale na razie wydaje się to bardziej gadżetem niż czymś naprawdę przydatnym. Jednakże może się to zmienić w przyszłości, gdy zostaną dodane nowe funkcje.

Warto zwrócić uwagę, że choć funkcje te nie są jeszcze w pełni rozwinięte, to w przyszłości mogą znaleźć praktyczne zastosowanie, szczególnie jeśli chodzi o podróże i dostępność.

Problem z informacjami

Jednak największym wyzwaniem dla Ray-Ban Meta jest dostarczanie informacji w czasie rzeczywistym. Meta AI często nie radzi sobie z prostymi pytaniami, dostarczając błędnych informacji.

limity-na-internet
fot. freepik

Warto dodać, że Meta twierdzi, że informacje w czasie rzeczywistym czerpie „częściowo” z wyszukiwarki Bing, co wydaje się niewystarczające, aby uzasadnić błędne odpowiedzi na takie proste pytania. Warto podkreślić, że błędy te mogą mieć poważne konsekwencje, szczególnie w kontekście fałszywych informacji podczas wyborów.

Ray-Ban Meta to tylko gadżet?

Ray-Ban Meta to innowacyjne okulary słoneczne, które wprowadzają zaawansowaną sztuczną inteligencję do codziennego użytku. Multimodalna wyszukiwarka ma potencjał, zwłaszcza w podróży i dostępności, jednak nie wszystkie jej funkcje są jeszcze dostępne. Natomiast dostarczanie informacji w czasie rzeczywistym pozostawia wiele do życzenia i może stanowić zagrożenie w kontekście rozprzestrzeniania się fałszywych informacji. Mimo to, AI w okularach Ray-Ban Meta ma potencjał do przyszłego rozwoju i udoskonalenia swoich funkcji. Dla teraz jednak warto zachować zdrową ostrożność i oczekiwać na kolejne uaktualnienia, aby te nowe technologie stały się naprawdę użyteczne.

bon na wakacje od pracodawcy
freepik

Przeczytaj również