Elon Musk wypowiedział się na temat AI - są powody do niepokoju

Sztuczna inteligencja określana jako AI jest tematem wielu dyskusji. Jednym z autorytetów w tej sprawie jest Elon Musk. Jako zaangażowany w proces powstawania między innymi firmy OpenAI. Dostrzega on szanse i zagrożenia w związku z tą fascynującą nowością.

Elon Musk wypowiedział się na temat AI – są powody do niepokoju
Podaj dalej

Ludzkość stoi prawdopodobnie u progu kolejnej rewolucji przemysłowej. Każde tego rodzaju zjawisko oznaczało dla wielu ludzi duże turbulencje w zakresie pracy. Określone profesje przestawały być potrzebne niemal z dnia na dzień. Jednocześnie powstawało zapotrzebowanie na zupełnie nowe umiejętności. Konieczność przebranżowienia się okazała się codziennością. Bardzo możliwe, że już za jakiś czas z podobnym wyzwaniem zmierzą się najnowsze pokolenia.

Elon Musk przewiduje, co stanie się z AI

Elon Musk, założyciel i dyrektor generalny Tesli oraz współzałożyciel OpenAI, niedawno podzielił się swoimi przewidywaniami. Wypowiedział się na temat rozwoju sztucznej inteligencji (AI). Podczas rozmowy z Nicolaiem Tangenem, dyrektorem norweskiego funduszu majątkowego. Musk przewiduje, że sztuczna inteligencja ogólnego przeznaczenia (AGI) może przewyższyć najmądrzejszego człowieka już w przyszłym roku. Jeśli nie to najpóźniej w 2026 roku.

Zwiększona wydajność

Musk zwraca uwagę, że rozwój AI nie jest tylko kwestią software’u lub algorytmów. Kluczowa jest również dostępności istotnych zasobów takich jak elektryczność i zaawansowane chipy. Wspomina, że szkolenie modelu Grok 2 jego startupu xAI wymagało 20,000 jednostek GPU firmy Nvidia. Dodatkowo przyszłe modele będą potrzebowały nawet 100,000 chipów. Oznacza to, że oprócz innowacji technologicznych, musimy mieć coś jeszcze. Kluczowym czynnikiem wpływającym na rozwój AI będzie infrastruktura i zrównoważone źródła energii.

Przyszłość zatrudnienia w świecie AI

Przewidywania Muska, rodzą pytania o przyszłość pracy. Ekspertyzy wskazują, że AI może zagrozić nawet połowie istniejących zawodów, co zmusza do przemyśleń nad formami zabezpieczenia ekonomicznego, takimi jak dochód podstawowy. Taki dochód mógłby zapewnić stabilność finansową i godność milionom ludzi. Szczególnie tych, których praca może zostać zautomatyzowana.

W obliczu potencjalnego zagrożenia, jakim jest utrata miejsc pracy przez rozwój AI. Coraz częściej mówi się o wprowadzeniu dochodu podstawowego. To rozwiązanie miałoby nie tylko zapobiec kryzysom ekonomicznym. Poza tym może dać ludziom czas i przestrzeń na rozwój w nowych, mniej automatyzowalnych dziedzinach.

Elon Musk geniusz, czy prorok?

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, który oprócz Tesli założył xAI i był współzałożycielem OpenAI, pozostaje jednym z najbardziej wpływowych głosów w debacie o przyszłości AI. Jego komentarze nie tylko kształtują percepcję publiczną, ale też wywołują dyskusje na temat etyki, bezpieczeństwa i długoterminowych konsekwencji rozwoju technologii AI.

elon musk roskosmos spacex stacja kosmiczna deorbitacja
fot. pixabay

Przewidywania Muska, są zawsze przedmiotem zainteresowania. Ważne jest, by społeczność międzynarodowa, rządy oraz instytucje naukowe i technologiczne brały aktywny udział w kształtowaniu przyszłości AI. Tylko wspólne i odpowiedzialne podejście pozwoli uniknąć negatywnych skutków tej potężnej technologii. Jednocześnie wykorzystajmy jej potencjał dla dobra całej ludzkości.

Przeczytaj również