Elon Musk składa pozew przeciwko OpenAI. "Zysk ponad dobrem ludzkości"

Elon Musk zdecydował się złożyć pozew przeciwko OpenAI. Musk zarzuca jednemu z twórców firmy – Samowi Altmanowi porzucenie wizji rozwoju firmy oraz postawienie zysków nad dobrem ludzkości. Szczegóły na ten temat znajdziecie w naszym artykule, w którym szerzej zajęliśmy się tą sprawą.

Elon Musk składa pozew przeciwko OpenAI. „Zysk ponad dobrem ludzkości”
Podaj dalej

Elon Musk złożył pozew przeciwko OpenAI. Oskarża ich o zdradę pierwotnej misji firmy

Elon Musk ma Instagrama
screen YouTube (Full Send Podcast)

Elon Musk oskarża twórców OpenAI o zdradę pierwotnie zaplanowanej misji firmy. Musk uważa, że firma stworzyła ogólną sztuczną inteligencję, która jest warta 80 miliardów dolarów. Musk złożył pozew w czwartek wieczorem w sądzie w San Francisco. Szef Tesli oskarża OpenAI, jak i samego Altmana o złamanie umowy dotyczącej nieuczciwych praktyk biznesowych. Musk chce, aby sąd nakazał OpenAI udostępnić swoją technologię oraz chce, aby Altman przekazał wszystkie zyski, które uzyskał z działaności, którą prowadził w sprzeczności do polityki firmy Muska.

OpenAI docelowo miało być organizacją non-profit, której misją było stworzenie ogólnej sztucznej inteligencji. Elon Musk był jednym ze sponsorów inicjatywy, aby stworzyć alternatywę dla Google, które początkowo było pionierem w branży AI. Musk później skonfliktował się jednak z Altmanem, przez co zaprzestał wsparcie dla projektu. Microsoft w ubiegłym roku przejął kontrolę nad OpenAI, aby wykorzystać konflikt Altmana z członkami zarządu firmy. Finalnie jednak Altman wygrał spór.

Co znalazło się w pozwie Elona Muska?

Elon Musk ma nową dziewczynę
screen YouTube (The Late Show with Stephen Colbert)

„OpenAI Inc. został przekształcony w opartą na zamkniętych źródłach faktyczną filię największej firmy technologicznej na świecie, Microsoftu” – czytamy w pozwie. „Pod rządami nowego zarządu nie tylko rozwija, lecz w rzeczywistości udoskonala AGI, by zmaksymalizować zyski Microsoftu zamiast działać na korzyść ludzkości” – dodano, jak informuje Polska Agencja Prasowa.

Musk i Altman to aktualnie rywale w branży technologicznej, po tym jak miliarder z RPA wypuścił konkurencyjny chatbot AI, Grok.

źródło: PAP

Przeczytaj również