Ten niezwykły robot będzie badał asteroidy. Jego możliwości w warunkach zerowej grawitacji są niezwykłe [WIDEO]

W ciągu ostatnich dwóch i pół roku grupa studentów z ETH Zurich opracowywała robota z trzema wrzecionowatymi nogami, którego zadaniem było skakanie jak owad w warunkach mikrograwitacji. Zgadza się – tę dziwną małą maszynę zbudowano z myślą o kosmosie, w szczególności do badania małych ciał niebieskich, takich jak asteroidy i księżyce. SpaceHopper – bo tak właśnie nazywa się robot, mógłby zatem dostarczyć wielu informacji, które pomogą nam lepiej zrozumieć pochodzenie życia, pochodzenie wody na naszej planecie i asteroidy jako potencjalnych dostawców cennych zasobów.

Ten niezwykły robot będzie badał asteroidy. Jego możliwości w warunkach zerowej grawitacji są niezwykłe [WIDEO]
Podaj dalej

SpaceHopper bie ma preferowanej orientacji, więc może poruszać się w dowolnym kierunku. Co więcej, robot ma dziewięć silników, które umożliwiają mu skakanie na duże odległości w środowisku o niskiej grawitacji. Robot może nawet samodzielnie wyprostować się po wylądowaniu, zapewniając bezpieczeństwo każdego ładunku naukowego, jaki może przenosić.

Ponieważ SpaceHopper został stworzony do pracy na asteroidach i księżycach, które mają bardzo małą grawitację w porównaniu z Ziemią, należało go najpierw przetestować w warunkach podobnych do tych środowisk. Aby sprawdzić, czy faktycznie będzie działać zgodnie z oczekiwaniami, studenci i Europejska Agencja Kosmiczna zabrali niedawno robota na lot paraboliczny, w którym podczas swobodnego spadania powstaje środowisko o zerowej grawitacji.

Najwyraźniej nie mieli pojęcia, czy SpaceHopper będzie w stanie poruszać się zgodnie z zamierzeniami w scenariuszach niskiej lub zerowe grawitacji. Na szczęście wszystko poszło zgodnie z planem – SpaceHopper poradził sobie doskonale, co możecie zobaczyć na poniższym wideo.

Przeczytaj również