SpaceHopper bie ma preferowanej orientacji, więc może poruszać się w dowolnym kierunku. Co więcej, robot ma dziewięć silników, które umożliwiają mu skakanie na duże odległości w środowisku o niskiej grawitacji. Robot może nawet samodzielnie wyprostować się po wylądowaniu, zapewniając bezpieczeństwo każdego ładunku naukowego, jaki może przenosić.
Ponieważ SpaceHopper został stworzony do pracy na asteroidach i księżycach, które mają bardzo małą grawitację w porównaniu z Ziemią, należało go najpierw przetestować w warunkach podobnych do tych środowisk. Aby sprawdzić, czy faktycznie będzie działać zgodnie z oczekiwaniami, studenci i Europejska Agencja Kosmiczna zabrali niedawno robota na lot paraboliczny, w którym podczas swobodnego spadania powstaje środowisko o zerowej grawitacji.
Najwyraźniej nie mieli pojęcia, czy SpaceHopper będzie w stanie poruszać się zgodnie z zamierzeniami w scenariuszach niskiej lub zerowe grawitacji. Na szczęście wszystko poszło zgodnie z planem – SpaceHopper poradził sobie doskonale, co możecie zobaczyć na poniższym wideo.