Zostanie wprowadzony zakaz smartfonów w szkołach? Eksperci nie mają wątpliwości

Instytut Spraw Obywatelskich na poważnie myśli o wprowadzeniu zakazu używania smartfonów w szkołach. Czy taki przepis faktycznie ma rację bytu i może niebawem zostać wprowadzony? Zakaz smartfonów w szkołach – brzmi groźnie, ale jakie są szanse na wprowadzenie tego rozwiązania? Tego dowiecie się z naszego artykułu, w którym szerzej zajmujemy się tym tematem.

Zostanie wprowadzony zakaz smartfonów w szkołach? Eksperci nie mają wątpliwości
Podaj dalej

Zakaz smartfonów w szkołach. ISO wystosowało otwarty list do rządu

unia europejska telefon smartfon bateria wymiana
Pixabay

Instytut Spraw Obywatelskich w ostatnim czasie wystosował list otwarty do rządu, w którym zaapelował o wprowadzenie zakazu używania smartfonów w szkołach przez uczniów. Wszystko po to, aby „zmienić higienę cyfrową” wśród młodzieży. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 września 2024 roku. Poinformował już o tym oficjalnie prezes ISO, Rafał Górski.

„Uzależnienie od telefonu można porównać do tego od narkotyków, a dostęp do cyfrowego nauczania nie wyrównuje szans wśród uczniów pochodzących z różnych środowisk” – czytamy w alarmie wystosowanym przez Instytut Spraw Obywatelskich.

Wprowadzenie zakazu przez ISO sprawiłoby, że uczniowie w momencie wejścia na teren szkoły musiałyby wyłączać telefony i deponować je w miejscu, które wcześniej zostałoby ustalone przez władze szkoły. Dopiero po lekcjach sprzęt byłby do odbioru. Prezes ISO Rafał Górski porównuje uzależnienie od telefonu do uzależnienia od narkotyków. Czy aby jednak na pewno jest to dobry pomysł?

Smartfony są uzależniające dla młodzieży tak jak narkotyki?

Ford Mustang Mach-E / smartfon
fot. Ford

ISO uważa, że media społecznościowe mają negatywny wpływ na uczniów. Czas spędzany w szkole ma być według nich czasem, w którym smartfony powinny nie być całkowicie używane przez młodzież. Zobaczymy, czy ten przepis ma w ogóle rację bytu, jednak jedno jest pewne – ISO zupełnie na serio apeluje o wprowadzenie takiego zakazu wobec dzieci i młodzieży w szkołach.

Przeczytaj również