To koniec darmowych laptopów dla uczniów. Rząd postawił sprawę jasno

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaznaczył, że program „Laptop dla ucznia” nie będzie już dłużej kontynuowany w aktualnej formule. Podczas przetargu miało dojść do naruszenia przepisów karnych, a także mogło dojść do korupcji. W związku z tym trzeba nastawić się na stworzenie zupełnie nowej formuły programu. Darmowe laptopy dla uczniów odejdą do lamusa? Wiele na to wskazuje. Szczegóły w naszym artykule.

To koniec darmowych laptopów dla uczniów. Rząd postawił sprawę jasno
Podaj dalej

Darmowe laptopy dla uczniów to skończony temat? Program nie ma szans istnieć w aktualnej formule

Krzysztof Gawkowski zamierza w najbliższym czasie złożyć zawiadomienie do prokuratury w sprawie przetargu na zakup laptopów dla uczniów. „Przetarg realizowano od października 2022 roku. W połowie sierpnia wybrano wykonawców, ale w międzyczasie dochodziło do spraw, które powinniśmy omówić. Wszystko wskazuje na to, że podczas przetargu doszło do naruszenia przepisów karnych, mogło dojść do korupcji. W związku z tym w trybie niejawnym zostanie złożone doniesienie do prokuratury, które będzie dotyczyło możliwości popełnienia przestępstwa” – podkreślił minister cyfryzacji podczas specjalnej konferencji prasowej.

Program „Laptop dla ucznia” niemal od początku budził spore kontrowersje. Pomimo tego, że program nie będzie mógł być kontynuowany w aktualnej formule, to w dalszym ciągu jest wola jego kontynuowania. Musi to być jednak robione zgodnie z prawem, o czym przypominają posłowie. Minister edukacji Barbara Nowacka nie ma wątpliwości, że Prawo i Sprawiedliwość nie zachowywało się odpowiednio podczas wprowadzania tego programu w życie.

Nowacka uderza w PiS. Przyszłość programu dla dzieci stoi pod znakiem zapytania

praca dom laptop
fot. freepik

„Rząd PiS w czasie kampanii wyborczej zachował się wyjątkowo obrzydliwy. Oni wykorzystali dzieci i potrzeby dostępu do technologii do swoich wyłącznych celów. Traktowali laptopy jak kiełbasę wyborczą. Rozdawali je bez przygotowania realnej strategii. Laptopy były niezabezpieczone przed niewłaściwym użyciem, narażały dzieci na cyberzagrożenia” – tłumaczy Barbara Nowacka.

Przyszłość programu stoi zatem pod znakiem zapytania. Wiadomym jest jednak, że nie ma szans na jego funkcjonowanie w aktualnej formule. Jakie zmiany nastąpią w tym temacie? Tego dowiemy się w nadchodzących tygodniach – o wszystkim będziemy was na bieżąco informować.

Przeczytaj również