Polscy naukowcy docenieni przez EMBO. "To dla nas ogromne wyróżnienie"

Trzech polskich naukowców zostało docenionych przez Europejską Organizację Biologii Molekularnej (EMBO). Dzięki nagrodom otrzymanym od ekspertów, polscy naukowcy będą mogli spokojnie rozwijać swoje nowo otwarte laboratoria. Szczegóły na ten temat znajdziecie w naszym artykule, w którym szerzej zajęliśmy się tym tematem.

Polscy naukowcy docenieni przez EMBO. „To dla nas ogromne wyróżnienie”
Podaj dalej

Polscy naukowcy zostali wyróżnieni przez EMBO. Zgarnęli trzy z dziesięciu wyróżnień

Polacy otrzymali trzy z dziesięciu wyróżnień, jakie zostały przyznane przez EMBO na otrzymanie grantu instalacyjnego. Jego głównym zadaniem jest pomoc w rozwoju badań i prowadzeniu laboratoriów. Ponadto granty EMBO wzmacniają poziom wymiany międzynarodowej na europejskich uczelniach.

Badania dzięki wyróżnieniom otrzymają Aleksandra Kołodziejczyk i Ewelina Małecka-Grajek z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, a także Maciej Cieśla z Międzynarodowego Instytutu Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN. Każdy z laureatów otrzymał od EMBO 50 tysięcy euro rocznie, które zostanie przeznaczone na rozwój laboratoriów.

„Jest nam bardzo miło, że ci wyjątkowi naukowcy są wspierani przez EMBO. Promujemy doskonałość w naukach o życiu w całej Europie i poza nią. Z radością czekamy na wkład nowych stypendystów. Ich badania niewątpliwie wzmocnią nauki o życiu w ich krajach i wzbogacą szeroko rozumianą społeczność naukową” – powiedziała dyrektor EMBO, Fiona Watt, podczas rozdania grantów, cytowana przez serwis Interia.

Jakie projekty badawcze będą rozwijać naukowcy z naszego kraju?

Finansowanie uzyskali także naukowcy z Czech, Litwy, Grecji, Portugalii, Turcji i Węgier. Jakie projekty badawcze będą rozwijać polscy naukowcy? Już tłumaczymy. Doktor Ewelina Małecka-Grajek będzie rozwijać projekt „”Od dynamiki degradacji RNA bakteryjnego do narzędzi manipulacji ekspresją genów”. „Grant Instalacyjny EMBO odegra kluczową rolę w poszerzaniu naszego zrozumienia, w jaki sposób procesy biologiczne w bakteriach są ze sobą powiązane. Finansowanie pomoże w badaniach mających na celu odkrycie podstawowych mechanizmów, ostatecznie torując drogę do innowacyjnych terapii przeciwdrobnoustrojowych” – powiedziała polska badaczka.

Doktor Aleksandra Kołodziejczyk zamierza pracować nad projektem „Rola mikrobioty w progresji chorób wątroby”. Badaczka podkreśla, że grant z EMBO jest dla niej bardzo ważny. „Grant z EMBO jest dla mnie ważny, ponieważ jest elastyczny i daje wiele możliwości do wykorzystania środków, co znacznie ułatwia prowadzenie badań. To wyjątkowe, gdy naukowcy są obdarzani takim zaufaniem” – podkreśliła.

Doktor Maciej Cieśla otrzymał z kolei grant na swój projekt polegający na badaniach starzenia się komórek macierzystych. Pozostali badacze skupią się m.in. na biologii nowotworów, mikrobiocie oraz komunikacji osi jelitowo-mózgowej.

źródło: Interia

Przeczytaj również