Polscy naukowcy zostali wyróżnieni przez EMBO. Zgarnęli trzy z dziesięciu wyróżnień
Polacy otrzymali trzy z dziesięciu wyróżnień, jakie zostały przyznane przez EMBO na otrzymanie grantu instalacyjnego. Jego głównym zadaniem jest pomoc w rozwoju badań i prowadzeniu laboratoriów. Ponadto granty EMBO wzmacniają poziom wymiany międzynarodowej na europejskich uczelniach.
Badania dzięki wyróżnieniom otrzymają Aleksandra Kołodziejczyk i Ewelina Małecka-Grajek z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, a także Maciej Cieśla z Międzynarodowego Instytutu Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN. Każdy z laureatów otrzymał od EMBO 50 tysięcy euro rocznie, które zostanie przeznaczone na rozwój laboratoriów.
„Jest nam bardzo miło, że ci wyjątkowi naukowcy są wspierani przez EMBO. Promujemy doskonałość w naukach o życiu w całej Europie i poza nią. Z radością czekamy na wkład nowych stypendystów. Ich badania niewątpliwie wzmocnią nauki o życiu w ich krajach i wzbogacą szeroko rozumianą społeczność naukową” – powiedziała dyrektor EMBO, Fiona Watt, podczas rozdania grantów, cytowana przez serwis Interia.
Jakie projekty badawcze będą rozwijać naukowcy z naszego kraju?
Finansowanie uzyskali także naukowcy z Czech, Litwy, Grecji, Portugalii, Turcji i Węgier. Jakie projekty badawcze będą rozwijać polscy naukowcy? Już tłumaczymy. Doktor Ewelina Małecka-Grajek będzie rozwijać projekt „”Od dynamiki degradacji RNA bakteryjnego do narzędzi manipulacji ekspresją genów”. „Grant Instalacyjny EMBO odegra kluczową rolę w poszerzaniu naszego zrozumienia, w jaki sposób procesy biologiczne w bakteriach są ze sobą powiązane. Finansowanie pomoże w badaniach mających na celu odkrycie podstawowych mechanizmów, ostatecznie torując drogę do innowacyjnych terapii przeciwdrobnoustrojowych” – powiedziała polska badaczka.
Doktor Aleksandra Kołodziejczyk zamierza pracować nad projektem „Rola mikrobioty w progresji chorób wątroby”. Badaczka podkreśla, że grant z EMBO jest dla niej bardzo ważny. „Grant z EMBO jest dla mnie ważny, ponieważ jest elastyczny i daje wiele możliwości do wykorzystania środków, co znacznie ułatwia prowadzenie badań. To wyjątkowe, gdy naukowcy są obdarzani takim zaufaniem” – podkreśliła.
Doktor Maciej Cieśla otrzymał z kolei grant na swój projekt polegający na badaniach starzenia się komórek macierzystych. Pozostali badacze skupią się m.in. na biologii nowotworów, mikrobiocie oraz komunikacji osi jelitowo-mózgowej.
źródło: Interia