Biedronka wprowadza butelkomaty do swoich sklepów. To odpowiedź sieci na zmiany w prawie

Już od 2025 roku w Polsce będzie obowiązywał zupełnie nowy system kaucyjny, który zrewolucjonizuje rynek w naszym kraju. W związku z tym, niektóre firmy już myślą o zmianach w swoich sklepach, aby być gotowym na nowe przepisy. Jednym z takich miejsc jest Biedronka, która postawiła na nowe maszyny – butelkomaty. Szczegóły znajdziecie w naszym artykule.

Biedronka wprowadza butelkomaty do swoich sklepów. To odpowiedź sieci na zmiany w prawie
Podaj dalej

Od 2025 roku w Polsce nowy system kaucyjny. Biedronka przygotowuje się do zmian w prawie

Od 2025 roku w Polsce zostanie wprowadzony nowy system kaucyjny. W związku z tym Biedronka testuje nowe maszyny – butelkomaty. Pojawiły się one już w pierwszych sklepach w województwie wielkopolskim – wewnątrz sklepów. Na kilkanaście miesięcy przed wejściem w życie nowych przepisów, sieć prowadzi rozmowy z dostawcami urządzęń do recyklingu i planuje wprowadzić butelkomaty w większej liczbie lokalizacji.

Na czym będzie polegał nowy system kaucyjny? Już tłumaczymy. Przede wszystkim nowy system będzie polegał na tym, że za każdą butelkę i puszkę będzie można otrzymać zwrot na zakupy. Ma to zmobilizować społeczeństwo do aktywniejszego brania udziału w recyklingu, a zużyte butelki będą efektywnie wykorzystywane jako surowiec wtórny. To ma ograniczyć ilość opadów, co ma mieć dobry wpływ na środowisko. Idea wygląda ciekawie, zobaczymy jak będzie z jej realizacją.

Jakie butelki będzie obejmował nowy system kaucyjny?

System kaucyjny będzie obejmował wszelkie butelki jednorazowego użytku o pojemności do trzech litrów oraz butelki szklane o pojemności do półtora litra. Stawka, jaką będziemy musieli zapłacić za zakup napojów w butelkach lub puszkach będzie wynosiła 50 groszy – i tyle też otrzymamy przy okazji zwrotu butelek. Sieci handlowe aktualnie dostosowują się do nowych butelek – Biedronka już prowadzi usilne starania nad funkcjonalnością butelkomatów.

Przeczytaj również