62-latek przyjął 217 szczepionek przeciw COVID-19. Jak się teraz czuje?

62-letni mężczyzna z Niemiec przyjął łącznie 217 szczepionek przeciw koronawirusowi, co odkryła tamtejsza policja. Co ciekawe, wyniki jego badań są zaskakujące dla fachowców. Jak czuje się 62-latek po tylu szczepionkach przeciw COVID-19? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

62-latek przyjął 217 szczepionek przeciw COVID-19. Jak się teraz czuje?
Podaj dalej

62-latek przyjął 217 szczepionek przeciw COVID-19. Nie miał żadnych skutków ubocznych

koronawirus covid restrykcje ograniczenia obostrzenia zarażenia zakażenia minister zdrowia niedzielski
fot. pixabay

62-letni Niemiec przyjął szczepionkę przeciw COVID-19 aż 217 razy. Wykryła to niemiecka policja, która uważała, że mężczyzna przyjmuje szczepienie z uwagi na gromadzenie kart szczepień, które miał później sprzedawać innym osobom. Finalnie 62-latkowi nie zostały przedstawione żadne zarzuty, jednak jego przypadek został zbadany przez niemieckich naukowców. Wyniki były szokujące dla lekarzy, którzy nie spodziewali się takiego obrotu wydarzeń.

Zdecydowaną większość szczepionek, które przyjął 62-latek były to dawki mRNA, z niewielką ilością Johnson & Johnson, AstraZeneca oraz Sanofi. Wszystkie zostały podane mężczyźnie w przeciągu 29 miesięcy. Większość z nich jednak w pierwszych dziewięciu miesiącach od połowy 2021 roku. Badacze sprawdzali, czy 62-latek nie cierpi na wyczerpanie immunologiczne, które dolegało osobom, które otrzymywały czwartą lub piątą dawkę szczepionki.

62-latek ma wysoki poziom przeciwciał i limfocytów T. Naukowcy są w szoku

koronawirus koniec pandemii choroba sezonowa
fot. pixabay

Tymczasem wyniki 62-latka były świetne. Mężczyzna wykazał wysoki poziom przeciwciał i limfocytów T skierowanych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Układ odpornościowy Niemca nie był wyczerpany i mógł spokojnie zwalczać patogeny jak pozostali przeciętni ludzie. Co ciekawe, mężczyzna ani razu po 219 dawkach szczepionki nie zgłaszał skutków ubocznych. Nigdy też nie był zakażony koronawirusem. Przypadek mężczyzny pokazuje, że szczepionki są bezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

„Obserwacja, że pomimo tej niezwykłej hiperszczepionki, nie wystąpiły żadne zauważalne skutki uboczne, wskazuje, że leki charakteryzują się dobrym stopniem tolerancji. Aktualne badania wskazują, że preferowanym podejściem pozostaje szczepienie składające się z trzech dawek w połączeniu z regularnymi szczepionkami uzupełniającymi dla grup szczególnie wrażliwych” – poinformowali badacze.

źródło: Interia

Przeczytaj również