2023 rok był rekordowy dla polskiego lotnictwa. Te dane mówią same za siebie

Ostatnie dwanaście miesięcy było niezwykle udane dla polskiego lotnictwa. Wskazują na to dane, które jednoznacznie wykazały, że 2023 rok był rekordowy pod względem liczby pasażerów, która korzystała z usług samolotów. Jak to dokładnie wyglądało w poszczególnych lokalizacjach? Tego dowiecie się z naszego artykułu, w którym znajdziecie więcej informacji na ten temat.

2023 rok był rekordowy dla polskiego lotnictwa. Te dane mówią same za siebie
Podaj dalej

Tak dobrze jeszcze nie było. 2023 rok był rekordowy dla polskiego lotnictwa

polacy wakacje tanie loty jpg
Pixabay

Ostatnie lata nie były łatwe dla lotnictwa. Głównie z powodu pandemii koronawirusa, która miała duży wpływ na znacznie rzadsze korzystanie z linii lotniczych. Co ciekawe, 2023 rok przyniósł wielkie zmiany w tym aspekcie. Udało się nawet pobić rekord, który dotychczas był ustanowiony w 2019 roku, jeśli chodzi o liczbę pasażerów. W 2023 roku na polskich lotniskach było obecnych ponad 52 miliony pasażerów, co jest wzrostem o 7 proc. w porównaniu do rekordu z 2019 roku. Robi wrażenie, prawda?

Jak to wygląda, jeśli chodzi o liczbę pasażerów na poszczególnych lotniskach? Poniższe dane mówią same za siebie:

  • Warszawa-Okęcie – 18,5 milionów pasażerów
  • Kraków – 9,4 miliony
  • Gdańsk – 5,91 milionów
  • Katowice – 5,61 milionów
  • Wrocław – 3,89 miliony
  • Warszawa-Modlin – 3,4 miliony
  • Poznań – 2,79 miliony

Kiedy było najwięcej, a kiedy najmniej pasażerów?

wstrzymane odwołane loty
fot. pixabay

Świetne wyniki osiągnęły zatem nie tylko lotniska w Warszawie i Krakowie, ale także w Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu, które pobiły swoje dotychczasowe rekordy. A warto dodać, że plany lotnictwa na najbliższe lata są ambitne – pamiętamy przecież o rozbudowie lotniska we Wrocławiu, a także w Krakowie, gdzie ma powstać kolejny terminal.

Jeśli chodzi o poszczególne miesiące, to najwięcej pasażerów było na lotniskach w lipcu i sierpniu, zatem w terminach wakacyjnych. Najgorszymi miesiącami były styczeń, luty, marzec i listopad, które jednak i tak pobiły swoje wyniki z przeszłości. Wiele wskazuje na to, że w 2024 roku te liczby mogą jeszcze bardziej pójść do góry. I bardzo dobrze.

Przeczytaj również