Z kosmosu przyleciał lek do leczenia HIV i zapalenia wątroby typu C. Właśnie wylądował na Ziemi

Na Ziemi wylądował kosmiczny obiekt wystrzelony wcześniej przez Varda Space Industries. To trzecia prywatna firma, która zdołała wystrzelić rakietę w kosmos i bezpiecznie sprowadzić ją na Ziemię. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z niezwykłym ładunkiem, jakie wróćiło na naszą planetę. Ma ono pomóc w leczeniu znanych dobrze nam chorób.

Z kosmosu przyleciał lek do leczenia HIV i zapalenia wątroby typu C. Właśnie wylądował na Ziemi
Podaj dalej

Kosmos dostarczy nam nowych leków?

Na pokładzie kapsuły znajdowały się dwa kryształy Rytonawiru, jakie wytworzono w kosmosie. To przeciwwirusowy lek stosowany do leczenia HIV oraz zapalenia wątroby typu C. To pierwszy przypadek w historii ludzkości, kiedy na Ziemi pojawił się lek, który nie został na niej wyprodukowany.

”Mikrograwitacja, czyli w warunki bliskie nieważkości, oferuje unikalną możliwość wytwarzania materiałów w środowisku, które jest niedostępne na Ziemi. Jego korzyści wynikają głównie z braku zjawiska sedymentacji i konwekcji, a także możliwości tworzenia niemal idealnych struktur ze względu na znikomy wpływ siły grawitacji.’‚ – napisano w wyjaśnieniu tego, jak pozaziemska atmosfera przyczyniło się do produkcji leku.

Varda Space Industries
fot. Varda Space Industries

Varda Space Industries po ogromnym sukcesie ma już dalsze plany. Założenie jest takie, aby stworzyć kompleks przemysłowy na niskiej orbicie okołoziemskiej. Niewykluczone, że w całkiem niedalekiej przyszłości dojdzie do produkcji jeszcze skuteczniejszych leków na wiele chorób. Kosmos i tamtejsza atmosfera wciąż w wielu kwestiach pozostają wielką zagadką, tajemnicą i niewiadomą, jaką wciąż trzeba poznawać.

Firma dość blisko współpracuje także z NASA dla dobra nauki. Dlatego też wszystkie niezbędne informacje zostaną przekazane największej agencji kosmicznej na świecie.

Przeczytaj również