Odyseusz wylądował. Stany Zjednoczone wróciły na Księżyc

Po 52 latach Księżyc znów stał się miejscem, na którym pojawiła się flaga Stanów Zjednoczonych. To za sprawą lądownika, który bezpiecznie wylądował na Srebrnym Globie. Odyseusz został zbudowany przez firmę Intuitive Machines i jest tak naprawdę pierwszym prywatnym statkiem kosmicznym, który wylądował na naszej naturalnej satelicie.

Odyseusz wylądował. Stany Zjednoczone wróciły na Księżyc
Podaj dalej

Księżyc kolejny raz podbity przez Amerykanów

– Stany Zjednoczone wróciły na Księżyc! Ten dzień pokazuje siłę i obietnicę komercyjnych partnerstw NASA. Cóż za triumf! – powiedział Bill Nelson, administrator NASA. Dlaczego zatem mowa o prywatnym locie, ale również i o NASA? Odyseusz jest prywatnym lądownikiem, który został zaprojektowany i wykonany przez amerykańską firmę Intuitive Machines. Jednakże powstał on w ramach sponsorowanego przez NASA programu Commercial Lunar Payload Services.

Największa agencja kosmiczna w ten sposób ”zrzuca” na barki innych kwestie niektórych programów. Jeżeli chodzi o szeroko rozumianą eksplorację kosmosu w tej kwestii niemalże wszystkie firmy i wszystkie państwa szeroko ze sobą współpracują. Wszystko w imię nauki i poznawania świata innego, niż tego na którym na co dzień żyjemy.

ksiezyc Nova C
Fot. Intuitive Machines

Misja nie obyła się jednak bez problemów i o mały włos niemalże na jej samym końcu nie doszło do jej nieszczęśliwego zakończenia. W trakcie lądowania dalmierze laserowe lądownika nie działały prawidłowo. Nie można było określić wysokości i prędkości w podejściu do lądowania. Zdecydowano się na uruchomienie eksperymentalnego ładunku NDL NASA, co okazało się skuteczne. To innowacyjny system naprowadzania, który ma okazać się przyszłością w podbijaniu innych planet. Jak się okazało – zadziałał już w trakcie pierwszego poważnego egzaminu.

Krótki żywot Odyseusza

Choć misja IM-1 trwała kilka miesięcy, to jednak po lądowaniu zakończy się dość szybko, bowiem po… siedmiu dniach. Gdy zajdzie słońce i pojawi się tzw. noc księżycowa z niskimi temperaturami, statek kosmiczny ”nie przetrwa”. Takie było jednak założenie, bowiem nie został on dostosowany świadomie do tego typu zjawiska.

 

Przeczytaj również