Na Słońcu pojawiły się ogromne czarne plany. Każdy z Ziemi może je dostrzec

Czy można zobaczyć coś ”niewielkiego” gołym okiem, co znajduje się aż 92 miliony kilometrów od nas? Okazuje się, że tak i są to powstałe plamy na Słońcu. Oczywiście trzeba mieć na uwadze to, że patrzenie w tym kierunku jest bardzo niezdrowe dla naszych oczów. Dlatego też trzeba pamiętać o specjalnych okularach, które pozwalają na tego typu obserwacje.

Na Słońcu pojawiły się ogromne czarne plany. Każdy z Ziemi może je dostrzec
Podaj dalej

Niezwykłe plamy na Słońcu

Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie na Słońcu dzieją się niezwykłe rzeczy. Duża grupa plam znalazła się w jednym miejscu, przez co można dość łatwo zaobserwować to nietypowe zjawisko. Dla nas mogą wydawać się to niewielkie małe plamy, które nie mają większego znaczenia. W rzeczywistości są one jednak ogromne – wielkości planet, a do tego posiadają bardzo silne pole magnetyczne.

Ich kolor z Ziemi także może wprowadzać w błąd, a to z racji tego, że ich temperatura jest znacznie mniejsza niż Słońca. Żeby zaobserwować plamy nie potrzeba żadnych teleskopów, nawet tych ogólnodostępnych tzw. domowych. Wystarczy sięgnąć po specjalistyczne rzeczy – lub można je stworzyć samemu, aby bezpiecznie móc spojrzeć w kierunku Słońca. Mowa o okularach czy przesłonach.

NASA przygotowała też powyższą prezentacje, aby każdy mógł zobaczyć, o czym tak naprawdę mowa. Plamy nie zostaną na stałe, bowiem jak wiadomo ich cechą jest to, że pojawiają się i po kilku dniach lub tygodniach znikają. Mało kto wie, że na Słońcu występuje tzw. cykl pogodowy, który trwa 11 lat. To głównie on przyczynia się do tego typu zjawisk.

Szczytowy moment tego cyklu nastąpi w połowie przyszłego roku. To zaowocuje tym, że Słońce zaskoczy nas niewątpliwie jeszcze wieloma niezwykłymi ”pokazami”.

Przeczytaj również