Europejska Agencja Kosmiczna informuje o niezwykłym odkryciu na Marsie

Osoby związane z nauką o kosmosie nie mają wątpliwości i mówią wprost, że Mars właśnie odkrył przed nami kolejne swoje oblicze. Wszystko za sprawą sondy, która znajduje się na Czerwonej Planecie i nieustannie prowadzi tam badania. Właśnie odkryto miejsce, gdzie znajduje się bardzo duża ilość lodu, czyli tak naprawdę wody.

Europejska Agencja Kosmiczna informuje o niezwykłym odkryciu na Marsie
Podaj dalej

Mars stawia przed nami coraz więcej odpowiedzi

Nawet najlepszy teleskop na Ziemi nie zobaczy ogromnego pokładu lodu, jaki znajduje się na Marsie. Jak wiadomo praktycznie cała planeta pokryta jest czerwonym pyłem, który wszystko zasłania. Niektórzy mogą zadać sobie też pytanie – dlaczego lód, a nie woda? Temperatura powierzchni panująca na Czerwonej Planecie średnio wynosi -63 stopnie Celsjusza. Tylko tam, gdzie pada nieco więcej słońca może osiągnąć momentami 20 stopni Celsjusza, ale w nocy potrafi być w niektórych miejscach nawet -140 stopni Celsjusza.

Sonda ESA Mars Express przekazała informacje, że na planecie znajduje się złoże wody sięgające głębokości 3,7 kilometra. I to nie jest to potka, bowiem informację oficjalnie potwierdziła Europejska Agencja Kosmiczna. Miejsce o którym mowa zostały tak naprawdę odkryte już przez sondę 17 lat temu. Wówczas sądzono, że mowa o głębokości 2,5 kilometra. Nowe pomiary z użyciem radaru głębokości dają jednak zupełnie nowe światło na tzw. formację Medusa Fossae.

mars czerwona planeta
fot. freepik

Woda gwarantuje misję załogową na Marsa

Jeżeli na Marsie znajduje się woda, to oznacza, że w przyszłości może zostać podjęta próba wysłania ludzi na tę planetę. Zadanie nie będzie jednak proste, bowiem sam lód to dopiero początek drogi. Trzeba pamiętać o tym, że kryje się on pod dużą i grubą warstwą pyłu. Inna kwestia, czy tak naprawdę woda ta jest zdatna do picia, nawet po specjalistycznym jej przefiltrowaniu.

Taka wyprawa na pewno nie będzie miała miejsce za naszego życia, ani za życia naszych dzieci. To jedna przyszłość, która jest nieustannie badana i podlega ciągłym analizom. Technologia na pewno będzie musiała wejść na jeszcze wyższy poziom, aby mieć gwarancję, że ludzi których się wyśle na Marsa, bezpiecznie wrócą.

Wcześniej na pewno na Czerwoną Planetę udadzą się jeszcze inne sondy, które będą bardziej nowoczesne. Ta, która tam się znajduje została wystrzelona 21 lat temu! Jak wiadomo to ogromna ilość czasu, patrząc pod kątem tego, jak wiele zmieniło się przez ten czas w technologii.

Przeczytaj również