NASA zachęca, aby wysłać swoje imię w kosmos
NASA po raz kolejny wzywa ludzi na całym świecie do wzięcia udziału w kampanii “Wyślij swoje imię z Viperem”. Każdy bez wyjątku może wysłać swoje imię na Księżyc wraz z łazikiem Viperem, który już pod koniec roku wyruszy w podróż do naszego naturalnego satelity.
Viper jest łazikiem, który ma za zadanie przeprowadzić ważną misję w południowym regionie polarnym Księżyca. Musicie jednak wiedzieć, że nie jest to pierwszy raz, kiedy NASA daje ludziom szansę wysłania swojego imienia w kosmos. Takie sytuacje miały już miejsce, chociażby w ramach misji Artemis I, gdzie kapsuła Orion została wysłana w okolice Księżyca (bez załogi na pokładzie). Do podobnego wydarzenia doszło przed wyruszeniem w podróż Europa Clipper – sondy, która ma zbadać lodowy księżyc Jowisza.
Jak wziąć udział w kampanii?
Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne, jak może się wydawać. Z pewnością część z was już na starcie wyobraziła sobie długi, mozolny proces polegający na zapisaniu waszego imienia i nazwiska w bazie danych NASA. Nic jednak bardziej mylnego. Aby wziąć udział w kampanii, należy jedynie stworzyć kartę pokładową na stronie NASA. W pierwszej kolejności musicie wejść w link poniżej:
www3.nasa.gov/send-your-name-with-viper
Już na samym starcie waszym oczom ukaże się błękitny przycisk z napisem “GET BOARDING PASS”. Klikamy go, a następnie zostaje przeniesieni do kolejnego okienka. Wpisujemy tam Imię i Nazwisko oraz spersonalizowany kod PIN, składający się z 4 do 7 cyfr. To właśnie ten kod okaże się niezbędny do uzyskania dostępu do karty pokładowej w niedalekiej przyszłości. Kampania rejestracyjna potrwa do 15 marca 2024. Więc jak sami widzicie, czasu na wysłanie zgłoszenia wcale nie zostało tak dużo. Cały proces jest banalny i trwa maksymalnie minutę.
Poniżej pokazujemy, jak wygląda gotowa karta:
Co najmniej 100 dni na wykonanie misji przez Vipera
Viper to łazik przeznaczony do misji badawczej na południowym regionie polarnym Księżyca. Pod koniec 2024 roku ma zbadać on lokalizację i stężenie lodu wodnego, przy okazji tworząc mapy za pomocą trzech instrumentów i 1-metrowego wiertła. Szacuje się, że jego ekspedycja potrwa około 100 dni. Jego głównym zadaniem będzie analiza różnych środowisk gleby księżycowej, w tym zacienionych kraterów. To właśnie tam można znaleźć zasoby lodu, które znajdują się tam nieprzerwanie od miliardów lat. Wyniki tych badań mogą okazać się kluczowe dla przyszłych misji eksploracyjnych na Księżycu.