Fałszywy telefon doprowadził do utraty dużych pieniędzy. Tłumaczymy, na co warto zwracać uwagę

Osoby dokonujące oszustw dzwoniąc przez telefon do obcych ludzi to wcale nie jest nowa metoda. Dzieje się tak od dłuższego czasu, lecz ostatnio ataki nasiliły się. Najczęściej ofiarą takich przestępstw padają seniorzy, którzy są zdecydowanie mniej doinformowani od młodszych. Na własnej skórze przekonał się o tym jeden 77-latek, tracąc zaoszczędzone fundusze. 

Fałszywy telefon doprowadził do utraty dużych pieniędzy. Tłumaczymy, na co warto zwracać uwagę
Podaj dalej

Fałszywy telefon doprowadził do utraty dużych pieniędzy

oszustwo na rachunki za telefon
Freepik

Ostrzeżenia nic nie dają. Polacy wciąż popełniają te same błędy. Tym razem na sztuczki oszustów dał się złapać kolejny senior. Mężczyzna odebrał telefon z wiadomością, że jego córka spowodowała wypadek i potrzebne są pieniądze, aby uniknęła więzienia. 77-latek oddał w ręce nieznajomego aż 90 tys. zł!

Do seniora zadzwonił na telefon stacjonarny mężczyzna, który podał się za jego wnuka. Celem tego było poinformowanie 77-latka, że jego córka spowodowała wypadek i potrzebuje teraz pieniędzy, żeby uniknąć więzienia. Szybko rozmowę przejął kolejny mężczyzna, tym razem udający policjanta i powiedział, że córka nie poniesie konsekwencji, jeśli zostaną wypłacone pieniądze.

Emeryt nie pozostał bezczynny, lecz zamiast zgłosić sprawę na policję, posłuchał się oszustów. Mężczyzna, wierząc w to, co usłyszał, spakował pieniądze oraz złoto, które miał w domu, do foliowej reklamówki. Połączenie wciąż trwało, gdy 77-latek wyszedł przed dom i przekazał kosztowności nieznanemu mężczyźnie. 

Dopiero następnego dnia starszy mężczyzna zdecydował się zadzwonić do swojej córki i właśnie wtedy dowiedział się, że padł ofiarą oszustwa. Senior stracił w ten sposób 45 tys. zł w gotówce oraz złoto o wartości blisko 50 tys. zł. 

Na co zwracać uwagę, aby nie dać się oszustom?

Oszuści potrafią być czasem bardzo przekonujący i chwytają się każdej możliwej okazji. Wykorzystują nawet przeciw nam troskę o bliskich. Są jednak rzeczy, które od razu powinny zapalić z tyłu naszej głowy czerwoną lampkę. Jakie są jasne sygnały, że mamy do czynienia z oszustwem? Otóż:

  • Funkcjonariusze policji i prokuratorzy nie mają prawa żądać od nas pieniędzy i nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych czynnościach. Jeżeli odbierzemy taki telefon, natychmiast powinniśmy się rozłożyć, ponieważ dzwoni do nas oszustw, 
  • Zawsze sprawdzaj wiarygodność podanych informacji. Jeżeli ktoś podaje się za naszego znajomego lub krewnego i prosi o pomoc finansową, należy się upewnić, czy to aby na pewno prawda. Oznacza to, że rozłączamy się i dzwonimy na znany nam numer należący do tej osoby,
  • Nie przekazujmy nieznajomym osobom pieniędzy i powinniśmy się kierować zasadą ograniczonego zaufania. W szczególności, jeśli proszą nas o duże sumy pieniężne,
  • Wszelkie decyzje finansowe podejmujmy z rozsądkiem. 

Jeżeli znacie bliskie wam starsze osoby poinformujcie ich o sztuczkach oszustów, aby byli czujni. Zachęćcie ich do tego, żeby w takich sytuacjach zwracali się do was o radę. 

Źródło: KPP Sokółka 

Przeczytaj również