Ten wirus zbiera dane bankowe na smartfonie

Słowo wirus kojarzy się przede wszystkim z chorobami. W dalszej kolejności z wirusem komputerowym, a od niedawna także ze złośliwym oprogramowaniem na smartfony.

Ten wirus zbiera dane bankowe na smartfonie
Podaj dalej

Przez wiele lat bardziej narażeni na zawirusowanie swojego telefonu byli użytkownicy systemu Android. Ze względu na dużą ilość wersji i dużo łatwiejsze do złamania systemy zabezpieczeń. Okazuje się, że poziom wiedzy przestępców ewoluował. I dzisiaj zagrożeni są również użytkownicy systemu iOS.

Trojan bankowy dla Apple

W ostatnich dniach użytkownicy iPhone’ów na całym świecie musieli zmierzyć się z niepokojącym zjawiskiem – system iOS został nadszarpnięty przez pojawienie się pierwszego w historii trojana bankowego zaprojektowanego specjalnie dla urządzeń marki Apple. Nazwany GoldPickaxe – ten złośliwy program, pierwotnie znany jako Androidowy trojan GoldDigger przeszedł ewolucję. Wprowadzono zaawansowane funkcje, które ułatwiają nieuprawnione wyprowadzanie pieniędzy z kont bankowych użytkowników iPhone’ów.

Znany specjalistom od października

Według raportu opublikowanego przez TechRadar, trojan GoldPickaxe  zidentyfikowano po raz pierwszy w październiku. Pojawił się z możliwością infiltrowania urządzeń z systemem iOS. Jest to specjalnie zaprojektowane oprogramowanie skierowane w użytkowników iPhone’ów. Trojan ten jest wyposażony w zdolność do zbierania wrażliwych danych, takich jak informacje o rozpoznawaniu twarzy, dokumenty tożsamości oraz przechwycone wiadomości tekstowe. Wszystko to w celu ułatwienia kradzieży środków z różnych aplikacji bankowych i finansowych.

Deepfake z danych biometrycznych

Raport z tej publikacji sugeruje, że pozyskane dane biometryczne są wykorzystywane do tworzenia deepfake’ów przy użyciu sztucznej inteligencji. Dzięki temu jest łatwiej cyberprzestępcom efektywnie podszywać się pod ofiary i uzyskiwać nieuprawniony dostęp do ich kont bankowych. Chociaż obecnie trojan ten jest ograniczony do działalności głównie w Wietnamie i Tajlandii, potencjalny sukces tej kampanii budzi obawy dotyczące rozszerzenia działań na użytkowników iPhone’ów i Androidów w krajach anglojęzycznych, takich jak Stany Zjednoczone i Kanada.

hakerzy haker komputer
fot. freepik

Jak działa trojan na iOS?

Jednym z najbardziej godnych uwagi aspektów trojana GoldPickaxe jest jego bezprecedensowa metoda dostępu do urządzeń z systemem iOS. Podczas gdy infiltrowanie urządzeń z systemem Android często wymaga złośliwych aplikacji i taktyk phishingowych, hakowanie iPhone’ów jest bardziej skomplikowane ze względu na zamknięty ekosystem firmy Apple. Jednak hakerzy zdołali wykorzystać platformę testową aplikacji mobilnych Apple – TestFlight. Posłużyła ona do rozpowszechniania trojana GoldPickaxe.IOS na początku działalności. Po jego usunięciu z TestFlight, hakerzy sięgnęli po techniki inżynierii społecznej, przekonując ofiary do zainstalowania profilu zarządzania urządzeniem mobilnym (MDM), co umożliwiło całkowitą kontrolę nad zainfekowanym iPhone’em.

GoldDiggerPlus – nowe zagrożenie

Przypisywany pojedynczemu sprawcy o nazwie GoldFactory, odpowiedzialnemu za rozwój obu wersji trojana GoldPickaxe, firma z dziedziny cyberbezpieczeństwa Group-IB odkryła nowy wariant o nazwie GoldDiggerPlus. Ten ulepszony złośliwy program pozwala hakerom na wykonywanie połączeń w czasie rzeczywistym na zainfekowanych urządzeniach. Co budzi większy niepokój ekspertów.

Aby zwalczyć rosnące zagrożenie złośliwym oprogramowaniem dla systemu iOS, użytkownikom zaleca się zachowanie ostrożności i przestrzeganie podstawowych środków bezpieczeństwa. Należy powstrzymać się od instalowania aplikacji za pomocą TestFlight, chyba że jest to konieczne, być ostrożnym podczas instalowania profili zarządzania urządzeniami mobilnymi, chyba że pracodawca wyraźnie o to poprosi w przypadku iPhone’ów wydawanych firmowo, oraz rozważyć korzystanie z rozwiązań do skanowania oprogramowania złośliwego podczas połączenia z komputerem Mac za pomocą kabla USB. Dodatkowo, włączenie trybu blokady i aktywowanie ochrony urządzenia w przypadku kradzieży Apple może dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo urządzenia przed potencjalnymi zagrożeniami.

źródło: TechRadar

Przeczytaj również