Uliczny tor F1 i zabudowania Monako z bolidami sterowanymi AI. Gdzie jest ten park miniatur?

Fani F1 zyskają nową, obowiązkową atrakcję, którą powinien zaliczyć chyba każdy kibic królowej sportów motorowych. W jednym z europejskich parków miniatur ku końcowi zmierza wyjątkowa budowa makiety kultowego toru Formuły 1. Obiekt, jak i infrastrukturę wokół odwzorowano z niezwykłą starannością. Co ciekawe, na makiecie będą odbywać się autentyczne wyścigi, bo bolidy będą sterowane przez sztuczną inteligencję (AI).

Uliczny tor F1 i zabudowania Monako z bolidami sterowanymi AI. Gdzie jest ten park miniatur?
Podaj dalej

Gdzie jest park miniatur z torem F1 w Monako?

Ta tytaniczna praca to efekt wyjątkowego zaangażowania pasjonatów z niemieckiego parku miniatur. Muzeum Miniatur Wunderland znajduje się w Hamburgu, czyli niemal 400 km od granicy z Polską. O tym, że trwają prace nad tym projektem szerzej światu ujawnił były mistrz F1, Nico Rosberg. Pod koniec czerwca 2023 r. wrzucił na swój kanał na YouTube zaawansowany etap postępu nad torem F1. Jednak jak można dowiedzieć się z filmu, który nagrał założyciel muzeum, już 9 lat temu, to wtedy ujawniono, że uliczny tor F1 w Monako jest jego marzeniem.

O tym jak z wielkim rozmachem realizowany jest ten projekt w skali 1:87 pokazał m.in. instagramowy profil niemasracecars. Widać na nim jak wiele szczegółów zabudowań Monako odwzorowano na makiecie. Widać, że postarano się wiernie oddać wszystkie najbliższe budynki oraz ukształtowanie terenu. Obejmuje to głównie słynne dzielnice La Condamine oraz Monte Carlo, przez które wytyczono w rzeczywistości nitkę ulicznego toru F1.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Niemas Racecars (@niemasracecars)

W końcu na zwiastun projektu zdecydował się profil samego miniaturwunderland. Widać na nim (wideo poniżej) jeszcze więcej szczegółów toru i samego Monako. W miniaturze portu Hercule zacumowano oczywiście jachty milionerów, którzy licznie zamieszkują zwłaszcza dzielnicę Monte Carlo. Mieszka tam wielu sportowców, w tym wyczynowych kierowców z F1 i WRC (m.in. Robert Kubica). Muzeum przyznało, że termin ukończenia budowy atrakcji wyznaczono jeszcze przed majem 2024 r.

AI zapewni emocje odwiedzającym

Ciekawostką dla miłośników sportów motorowych może być fakt, że na miniaturowym torze odwiedzający zobaczą… autentyczne wyścigi. Bolidy zaprogramowano z pomocą sztucznej inteligencji. AI umożliwi realizację różnych scenariuszy wyścigów, w tym prawdopodobnie manewry wyprzedzania. Bolidy wyścigowe nie prowadzą się po żadnych szynach, a zakręty pokonują różnymi nitkami. Na filmie widać, że bolidy potrafią zwalniać inaczej niż poprzedzający pojazd i symulować pozycję do manewru wyprzedzania na dohamowaniach.

Na swoim kanale na YouTube, Miniatur Wunderland pokazuje od 3 lat zakulisowe filmy o przedsięwzięciu makiety Moanko. Jest to opowieść nie tylko o twórcach modeli, ale i programistach, którzy z oczywistych względów byli w to zaangażowani. Choć to materiały w języku niemieckim, dostępne są angielskie napisy. YouTube oferuje z kolei opcję tłumaczenia na język polski „w locie”, czyli swoim słynnym translatorem.

Przeczytaj również