Windows 11 otrzymuje wtyczki Copilot i więcej aktualizacji AI. Microsoft stawia na sztuczną inteligencję

Po premierze Copilot Pro w styczniu Microsoft rozpocznie dziś wdrażanie szeregu aktualizacji, dzięki którym jego asystent AI będzie bardziej przydatny w systemie Windows 11 . Największym dodatkiem jest obsługa wtyczek, czyli coś, co wcześniej działało tylko z Copilotem w Internecie.

Windows 11 otrzymuje wtyczki Copilot i więcej aktualizacji AI. Microsoft stawia na sztuczną inteligencję
Podaj dalej

Od teraz będziemy mogli na przykład połączyć Copilot z OpenTable, aby dokonać rezerwacji w oknie czatu. Jeśli brakuje Ci artykułów spożywczych, możesz rozpocząć składanie zamówienia za pomocą wtyczki Instacart. Microsoft twierdzi, że wtyczki od Kayak, Klarna i Shopify również pojawią się w ciągu następnego miesiąca. Celem jest oczywiście zamknięcie Cię w oknie Copilot tak długo, jak to możliwe.

Microsoft Copilot – czyli co to właściwie jest

Sztuczna Inteligencja – choć znana nie od dziś – została w ostatnim czasie bardzo mocno spopularyzowana. Praktycznie każdy z nas słyszał o OpenAI, Chat GPT, Bard, Dall-E, Midjourney i wielu innych narzędziach, które są o nią oparte (abstrahując od ich przeznaczenia – wszystkie wrzucane są do jednego worka o nazwie „AI”). Nacisk na AI jest tak duży, że nawet nie do końca zorientowana w temacie osoba jest w stanie stwierdzić, że odpowiednim pytaniem nie jest „czy”, lecz „kiedy”. I tutaj pojawia się przysłowiowy „wyścig szczurów”, na czele którego stoją głównie gigantyczne firmy IT, w tym Microsoft ze swoim Copilotem.

Copilot to asystent AI, którego Microsoft sukcesywnie dodaje do każdej swojej usługi chmurowej, w tym do Microsoft 365. O ile w niektórych narzędziach pojawił się stosunkowo niedawno, o tyle w pozostałych był dostępny dużo wcześniej (nawet od marca 2023) – chociażby w fazie preview dla osób będących uczestnikami Microsoft 365 Copilot Early Access Program. Nie ulega wątpliwości, że aplikacje wchodzące w skład Microsoft 365 to narzędzia wykorzystywane w codziennej pracy przez zdecydowaną większość osób w firmach, dlatego dobrze byłoby dowiedzieć się, do których Copilot trafił oraz co potrafi.

Jakie zmiany?

Dzięki tej nowej aktualizacji będziemy mogli włączać i wyłączać tryb oszczędzania baterii lub przeglądać profil sprzętowy swojego systemu w widoku czatu AI. Możemy także poprosić Copilot o włączenie napisów na żywo, narratora lub lupy ekranowej w systemie Windows 11. Do tego dochodzi czytanie zrzutów ekranu – od teraz do polecenia tekstowego można dodać zrzut ekranu. Copilot wykorzysta go do nabycia kontekstu i sformułowania lepszej odpowiedzi. W wykonanym zrzucie ekranu może zawierać się również tekst, a funkcja odczyta jego treść i uwzględni go, analizując żądanie.

Na koniec dochodzi tłumaczenie PDF – sztuczna inteligencja w Microsoft Edge pozwoli teraz tłumaczyć również całe pliki PDF. Dzięki analizie tekstu w tego typu plikach pozwala również na ich analizę, streszczenie czy używanie jako kontekst do innego żądania. Może to przydać się np. w przypadku potrzeby tłumaczenia instrukcji obsługi czy specyficznych dokumentów.

Jeśli chcesz wypróbować nowe funkcje, upewnij się, że włączyłeś opcję „Otrzymuj najnowsze aktualizacje, gdy tylko będą dostępne”. Firma spodziewa się, że większość funkcji będzie dostępna po uruchomieniu opcjonalnej aktualizacji podglądu niezwiązanej z zabezpieczeniami jeszcze w marcu 2024 r.

Przeczytaj również