Najlżejsza i najwytrzymalsza torebka na świecie wykonana technologią rodem z kosmosu. Jej właściwości są zdumiewające

To z pewnością doskonałe akcesorium dla wszystkich tych osób, których pasją jest moda i kosmos. Coperni (Sébastien Meyer i Arnaud Vaillant nazwali swoją markę na cześć Mikołaja Kopernika), francuska marka luksusowa, zaprezentowała torbę Air Swipe Bag, wykonaną w całości z nanomateriałowego aerożelu krzemionkowego. Naukowiec Steve Jones po raz pierwszy stworzył tę substancję na potrzeby misji NASA Stardust w 1999 r., podczas której przywieziono próbki gwiezdnego pyłu z komety Wild 2.

Najlżejsza i najwytrzymalsza torebka na świecie wykonana technologią rodem z kosmosu. Jej właściwości są zdumiewające
Podaj dalej

Torba Air Swipe waży zaledwie 1,1 uncji, czyli niespełna 29 gramów. Co jednak najciekawsze, tylko 0,2 procent jej materii jest namacalne – reszta to powietrze przepływające przez biliony kanałów aerożelu. Materiał ten został opracowany już w latach ’90, zdobywając jednocześnie tytuł najlżejszego na świecie. NASA wcześniej nazwała tę substancję „stałym dymem” i już jedno spojrzenie na torebkę pokazuje, że stwierdzenie to jest bardzo celne.

Niepozorna, ale wytrzyma niemal wszystko

Chociaż aerożel posłużył tylko do stworzenia małej torby, w tym przypadku jest to solidne akcesorium. Substancja może utrzymać ciężar 4000 razy większy niż jej własny (znacznie więcej niż może zmieścić się w tej torebce) i wytrzymać temperaturę do 1204 stopni Celsjusza. Nie straszne jest jej również ekstremalne ciśnienie. Nic więc dziwnego, że aerożel jest używany do takich zadań, jak izolowanie łazików marsjańskich.

Torba Air Swipe nie jest jeszcze wystawiona na sprzedaż na stronie internetowej Coperni, ale jeśli chcesz masz na nią chrapkę, to musisz liczyć się raczej ze sporym wydatkiem. Wszak podróże kosmiczne i moda to dwie rzeczy, które nigdy nie były, nie są i nie będą tanie.

Przeczytaj również