Lądownik księżycowy Intuitive Machines przesłał pierwsze zdjęcia Ziemi ze swojej misji. Robią wrażenie!

Wystrzelony w czwartek lądownik księżycowy Intuitive Machine nie napotkał do tej pory żadnych problemów i jest w drodze na Księżyc. Udało mu się nawet zrobić kilka niesamowitych zdjęć Ziemi, gdy był jeszcze blisko naszej planety. Pierwsza ich partia została już udostępniona przez Intuitive Machine.

Lądownik księżycowy Intuitive Machines przesłał pierwsze zdjęcia Ziemi ze swojej misji. Robią wrażenie!
Podaj dalej

W czwartek 15 lutego 2024 r. około godziny 7:00 czasu polskiego lądownik księżycowy Nova-C firmy Intuitive Machines o nazwie Odysseus wystartował na rakiecie SpaceX Falcon 9 z należącego do NASA Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. W ramach inicjatywy NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS) i kampanii Artemis pierwsza misja księżycowa Intuitive Machines przeniesie dane naukowe NASA na Księżyc

Firma udostępniła dzisiaj pierwszą partię zdjęć z misji IM-1 na X po potwierdzeniu we wcześniejszym poście, że statek kosmiczny jest „w doskonałym stanie i bez problemów wykonuje swoją misję”. Oprócz widoku Ziemi i kilku częściowych „selfie” lądownika Nova-C, zwanego Odyseuszem, można nawet zobaczyć jeden z odłączonych po separacji modułów Falcona 9 SpaceX . Więcej zdjęć z tej misji znajdziecie pod tym linkiem.

Odyseusz jest na dobrej drodze do podjęcia próby lądowania na Księżycu 22 lutego, jak na razie misja przebiega zgodnie z planem. Pod koniec tygodnia zespół opublikował na platformie X serię aktualizacji potwierdzających, że lądownik przekroczył kilka kluczowych kamieni milowych przed lądowaniem – w tym odpalił silnik. Według Intuitive Machines oznaczało to „pierwszy w historii zapłon silnika na ciekły metan i ciekły tlen w kosmosie”.

Przeczytaj również