Użytkownicy Google Pixel zagrożeni. Wymagana jest szybka aktualizacja oprogramowania

Użytkownicy urządzeń Google Pixel otrzymali poważne ostrzeżenie o konieczności natychmiastowej aktualizacji oprogramowania. Jeżeli jesteś jednym z nich, a jeszcze tego nie zrobiłeś, to wyjaśnimy Ci poniżej, dlaczego to niezbędne dla twojego urządzenia.

Użytkownicy Google Pixel zagrożeni. Wymagana jest szybka aktualizacja oprogramowania
Podaj dalej

Krytyczna aktualizacja dla milionów użytkowników Google Pixel

W związku z tym, że w kalendarzu zawitał kwiecień, to wydano najnowszą aktualizację zabezpieczeń dla wszystkich użytkowników Androida. Jednak ci, którzy posiadają urządzenie  Google Pixel, powinni zwrócić szczególną uwagę na aktualizację oprogramowania.
Firma ujawniła kilka poważnych luk w smartfonach. Te mogą je narazić na utratę poufnych danych, a nawet skutkować przejęciem urządzenia i zainstalowania w nim złośliwego oprogramowania.

Według GrapheneOS, który znalazł i zgłosił te luki, są one „aktywnie wykorzystywane na wolności przez przestępców”, czyli dostawców oprogramowania szpiegującego AKA.

Stawka jest wysoka, bo wykryte luki, które wymieniamy poniżej, wpływają na sam rdzeń Twojego Pixela.

– CVE-2024-29745 (luka w ujawnianiu informacji): hakerzy mogą to wykorzystać do ujawnienia poufnych danych przechowywanych na Twoim urządzeniu.
– CVE-2024-29748 (luka dotycząca podniesienia uprawnień): osoby atakujące mogą uzyskać nieautoryzowaną kontrolę nad Twoim urządzeniem, potencjalnie uzyskując dostęp do danych osobowych, a nawet instalując złośliwe oprogramowanie.

Zdaniem zespołu badawczego takie działanie „zagraża wolności słowa, wolnej prasie i otwartemu Internetowi”.

krytyczna aktualizacja Google dla urządzeń Pixel
Według GrapheneOS, który znalazł i zgłosił luki w zabezpieczeniach, są one „aktywnie wykorzystywane przez sprzedawców oprogramowania szpiegującego.

Wdrażanie aktualizacji – na jakie urządzenia?

Wszystkie obsługiwane urządzenia Pixel z Androidem 14 otrzymają te krytyczne aktualizacje. Otrzymasz powiadomienie, gdy OTA będzie dostępna dla Twojego urządzenia, wtedy niezwłocznie podejmij działania.

Lista urządzeń wymagających krytycznej aktualizacji oprogramowania znajduje się w biuletynie Google tutaj. Oprócz smartfonów Pixela takiej aktualizacji wymaga także tablet oraz urządzenie Pixel Fold.

Zachęcamy do jak najszybszej aktualizacji urządzenia.

Przeczytaj również