Ten pomysł na oszczędzanie energii to duży błąd. Może zniszczyć Twój telewizor OLED

Wysokie ceny energii powodują, że chętniej oszczędzamy na zużyciu prądu. W Internecie roi się od wskazówek, jak najlepiej to zrobić. Jedna z nich może prędzej, czy później uszkodzić twój telewizor OLED.

Ten pomysł na oszczędzanie energii to duży  błąd. Może zniszczyć Twój telewizor OLED
Podaj dalej

Nie wszystkie porady na oszczędzanie energii mają sens

Internet jest pełen wskazówek dotyczących oszczędzania energii, ale nie wszystkie są bezpieczne dla naszych sprzętów domowych. Właściciele telewizorów powinni szczególnie uważać na jedną z porad, która mówi o odłączaniu urządzeń od prądu.

To nie znaczy, że jest to zły pomysł. Wręcz przeciwnie na przykład, gdy skorzystamy z przycisku na listwie zasilającej i zapobiegamy pracy urządzeń w trybie czuwania. Są jednak urządzenia, które nie tolerują nagłego braku prądu. To telewizory OLED. Dlaczego w ich przypadku nie warto korzystać z takiej metody oszczędzania na zużyciu energii elektrycznej?

Telewizor-LG-55C34LA OLED
Telewizor LG 55C31LA 55″ OLED 4K 100Hz Dolby Atmos Dolby Vision HDMI 2.1

Dlaczego telewizory OLED źle znoszą brak prądu?

Co dzieje się w sytuacji, gdy telewizory OLED odłączymy od prądu po sesji telewizyjnej? Wtedy pojawia się ryzyko uszkodzenia urządzenia. W szczególnych przypadkach obraz może z czasem się wypalić.

To dlatego, że telewizory OLED uruchamiają różne programy odświeżania w określonych odstępach czasu, aby zapobiec efektowi wypalenia. Na przykład po czterech do sześciu godzinach pracy, około 15 minut po wyłączeniu uruchamia się program pielęgnacyjny.

Na przykładzie telewizorów OLED firm LG I Philips przetestowanych w laboratorium, program pielęgnacji trwał od 12 do 15 minut w przypadku obu modeli. W tym czasie telewizory pobierały moc od 36 do 47 watów. W związku z tym, zdecydowanie trzeba trochę poczekać, zanim będzie można faktycznie odłączyć telewizor OLED od źródła prądu.

Dlaczego niektóre telewizory nie uruchamiają programu pielęgnacyjnego od razu? Łatwo to wyjaśnić. Urządzenie po prostu czeka, czy nie będzie ponownie włączone w krótkim czasie, co by wskazywało, że wyłączenie było przypadkowe.

telewizor oled potrzebuje specjalnego traktowania
Warto trochę poczekać, zanim faktycznie odłączymy telewizor OLED od źródła prądu fot. freepik

Ile można zaoszczędzić na wyciąganiu wtyczki?

Czy wyciąganie wtyczki w ogóle się opłaca, jeśli chodzi o oszczędności na zużyciu energii elektrycznej? W eksperymencie z wykorzystaniem telewizora marki Philips 55OLED935 sprawdzono, czy ma to sens.

W teście uwzględniającym program pielęgnacyjny osiągnięto zużycie energii na poziomie 19 Wh w ciągu nocy przy stałym połączeniu z Internetem w ciągu nieco ponad 8 godzin. Odpowiada to średniemu zużyciu energii wynoszącemu 2,3 W.

Jeśli przyjmiemy, że telewizor spędza w trybie czuwania 18 godzin dziennie to, otrzymamy zużycie energii w ilości prawie 42 Wh. W przeliczeniu na rok daje to 15 kilowatogodzin. Dalej licząc, że średnia za 1 kWh wynosi 1 zł, to zaoszczędzimy 15 zł rocznie.
Jeśli telewizor przełączy się w tryb czuwania bez połączenia z Internetem, oszczędności będą mniejsze. To dlatego, że bez podłączenia do sieci telewizor OLED w trybie czuwania zużywa zwykle mniej niż 0,5 wata.

Reasumując, jeśli chodzi o koszty, to nie warto odłączać telewizora od prądu. Jeśli jednak chcesz w ten sposób oszczędzać to lepiej odłączyć go od prądu dopiero po około godzinie. Planując dłuższy wyjazd albo wakacje na pewno warto to zrobić.

Copyright © WRC Media. Redakcja zastrzega wykorzystywanie niniejszej treści w zewnętrznych publikacjach, bez podania źródła (link do artykułu). Takie działanie będzie traktowane jako naruszenie praw autorskich i praw do własności intelektualnej.

Przeczytaj również