Elon Musk pozywa OpenAI. Deweloper ChatGPT odpowiada i ujawnia stare niewygodne e-maile

O tym jak łatwo przejść z miłości do nienawiści wielu już się przekonało. Jednak znacznie łatwiej o zawód, jeśli w grę wchodzi dochodowy biznes i co za tym idzie spore pieniądze. W zeszłym tygodniu byliśmy świadkami pozwu, który złożył sam Elon Musk przeciwko deweloperowi ChatGPT. Temu, którego wcześniej sam wspierał.

Elon Musk pozywa OpenAI. Deweloper ChatGPT odpowiada i ujawnia stare niewygodne e-maile
Podaj dalej

Elon Musk pozywa OpenAI

W zeszłym tygodniu Elon Musk pozwał dewelopera ChatGPT OpenAI. Wśród zarzutów pojawiło się twierdzenie, że firma zboczyła z przyjętej ścieżki bycia firmą non-profit, której badania nad sztuczną inteligencją powinny przynosić korzyści ludzkości. Na dodatek miliarderowi nie podoba się sojusz firmy z Microsoftem.

Nie jest tajemnicą, że sam Elon Musk wspierał startup OpenAI i znalazł się w gronie jego współzałożycieli obok Sama Altmana, Grega Brockmana i Ilya Sutskevera. Teraz gdy dzieło firmy, ChatGPT generuje dochody firma, którą opuścił, doczekała się pozwu.

 Sądzie Najwyższym Twórcy ChatGPT doczekali się pozwu Kalifornii w San Francisco.
Elon Muk złożył pozew przeciwko twórcom ChatGPT w  czwartek w Sądzie Najwyższym Kalifornii w San Francisco fot. Freepik

Sam Altman odpowiada na zarzuty amerykańskiego milionera

Zarzuty Elona Muska doczekały się odpowiedzi ze strony szefa OpenAI, Sama Altmana. Jak przystało na byłych partnerów, nie zabrakło szczypty pikanterii w postaci ujawnienia korespondencji e-mail. Z tej dowiadujemy się, że nie kto inny jak Elon Musk poparł plan stworzenia podmiotu nastawionego na zysk. Ponadto chciał fuzji, która uczyniłaby Teslę jego „dojną krową”.

W związku z tym sedno pozwu, jakim jest zarzut czerpania korzyści finansowych, niezgodny z misją upada. Z informacji ujawnionych przez dewelopera ChatGPT wynika jasno, że miliarder zabiegał o „pełną kontrolę” nad OpenAI i pozycją lidera firmy.

O co tak naprawdę chodzi w awanturze o ChatGPT?

Elon Musk, kiedy opuścił startup, który stał się obecnie twarzą generatywnej sztucznej inteligencji, założył własny startup xAI. Uruchomił go w zeszłym roku. Powodem rozstania był fakt, że miliarder chciał mieć pełną kontrolę nad startupem i połączyć go z Teslą.

„Kiedy rozmawialiśmy o strukturze for-profit w celu wspierania misji, Elon chciał, abyśmy połączyli się z Teslą lub chciał mieć pełną kontrolę. Nie mogliśmy zgodzić się na warunki for-profit z Elonem, ponieważ uważaliśmy, że jest to sprzeczne z misją, aby jakakolwiek osoba miała absolutną kontrolę nad OpenAI” – wyjaśnia firma cytowana przez Reuters.

Z e-maili wynika, że Musk zaakceptował to, że misja OpenAI nie uwzględnia tego, że firma będzie się dzielić wszystkimi swoimi technologiami, w tym AGI.

„Jesteśmy smutni, że doszło do tego z kimś, kogo głęboko podziwialiśmy – kimś, kto zainspirował nas do osiągnięcia wyższego celu, a następnie powiedział nam, że poniesiemy porażkę, założył konkurencję, a następnie pozwał nas, gdy zaczęliśmy robić znaczące postępy w realizacji misji OpenAI bez niego” – wyjaśnia OpenAI

Publikacja odpowiedzi na zarzuty miliardera skutkowała spadkiem notowań akcji Tesli. Analitycy nie mają wątpliwości, że atak w odpowiedzi na pozew Elona Muska, szkodzi jego wizerunkowi.

„(Musk) wcześnie dostrzegł w OpenAI coś, co jego zdaniem mogłoby przynieść korzyści Tesli. W tym momencie pozew wydaje się niepoważnym odwróceniem uwagi od głównej misji Tesli” – wyjaśnia Craig Irwin, starszy analityk w Roth Capital cytowany przez Reuters.

Co to jest ten ChatGPT?

ChatGPT to mówiąc najprościej zaawansowany model języka, stworzony przez OpenAI, który może prowadzić konwersacje, odpowiadać na pytania oraz tworzyć treści. W efekcie jest bardzo przydatny, bo może np. pomagać w nauce.

Chatboty AI, takie jak ChatGPT, szkoli się na podstawie ogromnych ilości informacji. W rezultacie tego potrafią formułować teksty na poziomie językowym człowieka. Zasada jest taka, że oceniają, słowo po słowie, jak zdanie powinno brzmieć. Nie posiadają zaś własnej wiedzy.

Nazwa wynika z zastosowanej GPT (Generative Pretrained Transformer), która pozwala na generowanie zrozumiałych i spójnych odpowiedzi na pytania lub komentarze użytkowników. Maszynowy model uczenia się pozwala ChatGPT nauczyć się rozumieć i generować tekst na różnorodne tematy w sposób, który jest zrozumiały i spójny dla ludzi.

Przeczytaj również