Projekt Hefajstos w poszukiwaniu sfery Dysona - czeka nas przełom?

Kosmos skrywa przed ludzkością wiele tajemnic. Jedną z nich jest sfera Dysona. Projekt Hefajstos ma pomóc zrozumieć, jak może funkcjonować hipotetyczna megastruktura.

Projekt Hefajstos w poszukiwaniu sfery Dysona – czeka nas przełom?
Podaj dalej

Jednym z największych osiągnięć zaawansowanych cywilizacji, jest czerpanie energii z planety, później z kosmosu, a na końcu z gwiazd. Jako ludzkość znajdujemy się na bardzo podstawowym poziomie rozwoju. Jednak nie oznacza to, że brakuje nam ciekawości do poszukiwania obcych cywilizacji.

Sfera Dysona pobudza wyobraźnię astronomów

Wśród astronomów zawsze istnieje podekscytowanie związane z odkrywaniem nieznanego, a projekt Hefajstos jest tego doskonałym przykładem. Prowadzony przez międzynarodowy zespół naukowców ze Szwecji, Indii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Projekt ten ma na celu poszukiwanie technosygnatur sfery Dysona. Sfera Dysona to hipotetyczna megastruktura, zdolna otoczyć gwiazdę i przechwytywać jej energię. To miałoby miejsce tylko w przypadku cywilizacji o wysoko zaawansowanej technologii.

Głębokie przeszukiwanie kosmosu

Zespół naukowców, pod przewodnictwem Matíasa Suazo, doktoranta z Uniwersytetu w Uppsali, opracował specjalną procedurę przeszukiwania ogromnych ilości danych astronomicznych w poszukiwaniu kandydatów na sferę Dysona. Ich praca, opublikowana w „Monthly Notices of the Royal Academy of Sciences„, koncentruje się na analizie danych z trzech dużych przeglądów astronomicznych: Gaia DR3, 2MASS i WISE. Każdy z tych przeglądów dostarcza informacji na temat milionów źródeł, co czyni zadanie wyjątkowo wymagającym.

Technika wykrywania technosygnatur

Naukowcy w swojej pracy skupili się na identyfikacji obiektów wykazujących niezwykłe nadmiary promieniowania podczerwonego. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ może wskazywać na istnienie częściowo ukończonych sfer Dysona. Znalezienie takich technosygnatur wymagało opracowania zaawansowanego algorytmu, który potrafi odfiltrować fałszywe pozytywy spowodowane przez naturalne źródła promieniowania. Mowa tutaj o między innymi pierścieniach pyłowych wokół gwiazd czy galaktyki tła.

 Potencjalne sfery Dysona

Wśród analizowanych danych, zespół zidentyfikował siedem potencjalnych kandydatów. Przeszli oni surowe kryteria selekcyjne. Te źródła, charakteryzują się emisją podczerwieni bez oczywistych kontaminatorów. Reprezentują najbardziej obiecujące kandydatury na sferę Dysona. Co interesujące, wszystkie siedem kandydatów to gwiazdy typu M (krasnoludki), co jest nietypowe dla obiektów z dyskami szczątkowymi emitującymi podobne sygnatury.

Dalsze kierunki działań

Niemniej jednak naukowcy podkreślają, że obecność ciepłych dysków szczątkowych wokół tych kandydatów pozostaje możliwym wyjaśnieniem nadmiaru podczerwieni. Dalsze badania, w tym spektroskopia optyczna, są konieczne do głębszego zrozumienia i potwierdzenia natury tych źródeł. Analiza regionu spektralnego wokół linii H-alfa może dostarczyć kluczowych informacji. Pozwolą one odrzucić lub potwierdzić obecność młodych dysków.

Projekt Hefajstos – jakie są perspektywy?

Projekt Hefajstos otwiera nowe perspektywy w poszukiwaniach zaawansowanych technologicznie cywilizacji i stawia pytania o granice naszej wiedzy oraz technologii. Jest to dowód na to, jak daleko sięgają nasze poszukiwania odpowiedzi na jedno z najbardziej podstawowych pytań ludzkości: czy jesteśmy sami we wszechświecie?

Przeczytaj również