Nowy wahadłowiec Pentagonu - co o nim wiemy?

Kosmiczny wyścig zbrojeń trwa, choć może jest on w cieniu głównych wiadomości. Pod koniec 2023 roku wystrzelono nowy wahadłowiec Pentagonu. Powstał przy współpracy ze SpaceX. Co wiemy o tej konstrukcji?

Nowy wahadłowiec Pentagonu – co o nim wiemy?
Podaj dalej

Misje na pograniczu przestrzeni kosmicznej mają duże znaczenie dla wojska. Już teraz prognozuje się, że kolejne przełomowe podboje dla ludzkości dotyczą kosmosu. Trwa nieformalny wyścig zbrojeń pomiędzy największymi graczami. Jednym z nich są oczywiście Stany Zjednoczone. Co dokładnie przygotowali Amerykanie?

Nowy wahadłowiec Pentagonu

Wahadłowiec X-37B, jest „oczkiem w głowie” Pentagonu. Poleciał w kosmos po raz siódmy. Tym razem jego podróż rozpoczęła się z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego na Florydzie, a za jego start odpowiada rakieta Falcon Heavy firmy SpaceX. To przełomowe wydarzenie otwiera nowy rozdział w kooperacji wojskowej i cywilnej w przestrzeni kosmicznej.

Spekulacje na temat X-37B

Start X-37B był niejednokrotnie opóźniany z powodu niekorzystnych warunków pogodowych, usterki technicznej, a także „problemów z podłożem”. Przed wyruszeniem w kosmos, wahadłowiec został uchwycony na zdjęciach w hangarze, gdzie przyciągnął uwagę swoim stożkowym kształtem i białą barwą. Obiekt w osłonie ładunku rakiety Falcon Heavy, stał się także przedmiotem licznych żartów w sieci, dotyczących jego wyglądu.

Nowy wahadłowiec i tajemnicza misja

Samoloty kosmiczne X-37B, zbudowane przez Boeinga dla Sił Kosmicznych USA, choć przypominają dawne wahadłowce NASA, są znacznie mniejsze. Dotychczas oba modele X-37B przeprowadziły sześć misji, z których każda była dłuższa i bardziej ambitna niż poprzednia. Ostatnia z nich, znana jako OTV-6, zakończyła się w listopadzie 2022 roku po 908 dniach na orbicie. Wahadłowce te, zasilane ogniwami słonecznymi i bez załogi, są przykładem zaawansowanej technologii pozwalającej na długotrwałą obecność w przestrzeni kosmicznej.

Elon Musk SpaceX
Inteligentne obniżanie kosztów pozwoliło SpaceX wkroczyć na śćieżkę podboju kosmosu

Cel nadchodzącego lotu OTV-7 pozostaje tajemnicą. Siły Kosmiczne USA zdradzają niewiele szczegółów o swoich misjach, ale spekuluje się, że na pokładzie znajdują się zaawansowane instrumenty rozpoznawcze oraz sprzęt do testowania nowych technologii. Zadeklarowano, że misja OTV-7 obejmie „testowanie nowych reżimów orbitalnych”, sugerując osiągnięcie wyższej niż dotąd orbity.

Falcon Heavy – nowy wahadłowiec X-37B

Co istotne, OTV-7 nie jest ograniczony wyłącznie do wojskowych zastosowań. Na jego pokładzie znalazł się także cywilny ładunek badawczy, w tym projekt NASA Seeds-2, który bada wpływ długotrwałej ekspozycji nasion na promieniowanie kosmiczne.

To pierwsza misja X-37B, która wykorzystuje rakietę Falcon Heavy firmy SpaceX. Różni  się od używanych wcześniej rakiet Atlas V. Falcon Heavy, z osiemnastoma udanymi misjami na swoim koncie, tym razem wyrusza z kosmiczną sondą Psyche na pokładzie, mającą na celu badanie metalowej asteroidy o tej samej nazwie.

SpaceX coraz ściślej współpracuje z wojskiem

Ten najnowszy lot X-37B podkreśla rosnącą współpracę między Pentagonem a prywatnym sektorem kosmicznym. Taka współpraca otwiera nowe możliwości dla badań i rozwoju technologii w przestrzeni kosmicznej. W miarę jak świat śledzi tę misję z zainteresowaniem, nasuwa się pytanie: jakie nowe granice przekroczy ten mały, ale potężny wahadłowiec? Czas pokaże, jakie tajemnice ujawni jego siódmy lot w kosmos.

Przeczytaj również