Misja Artemis ma dalsze opóźnienie. Księżyc oddala się

Księżyc jest ambicją wielu państw na świecie. Misja Artemis ma przybliżyć USA do powrotu na srebrny glob, jednak pojawiają się komplikacje. Projekt rozwijania eksploracji naszego satelity oddala się.

Misja Artemis ma dalsze opóźnienie. Księżyc oddala się
Podaj dalej

Po ponad 50 latach od ostatniego lądowania na Księżycu, świat ponownie zwraca swoje oczy w kierunku Srebrnego Globu. Jednak, jak pokazują najnowsze wydarzenia, droga ta jest wyboista i pełna nieoczekiwanych przeszkód.

Astrobotic kłopoty z Peregrine

Początkowo pełna nadziei, misja Peregrine, prowadzona przez firmę Astrobotic Technology, miała zapewnić lądowanie pierwszego od ponad pół wieku amerykańskiego statku na powierzchni Księżyca. Niestety, usterka w systemie napędowym pojazdu, wykryta po starcie rakiety Vulcan, doprowadziła do krytycznej utraty paliwa. Ten nieoczekiwany zwrot wywołał obawy co do możliwości realizacji zaplanowanych badań naukowych i dostarczenia ładunków, nie tylko dla NASA, ale i dla wielu międzynarodowych partnerów.

Opóźnienia w programie Artemis

Jeszcze większe obawy budzi informacja o opóźnieniach kolejnych misji NASA w ramach programu Artemis. Próba ponownego lądowania astronautów na Księżycu jest przełożona. Jest to kolejny cios dla entuzjastów eksploracji kosmicznej. Problem ten jest potęgowany przez trudności techniczne, jakie napotkała kapsuła załogowa Orion, stworzona przez Lockheed Martin. Być może przeszkody znajdują się głębiej w procesie konstrukcyjnym.

Sektor prywatny poniósł porażkę?

Misja Peregrine oraz inne projekty współpracujące z NASA, jak choćby misja Griffin czy łazik Viper, miały być ważnymi krokami w rozwoju współpracy z sektorem prywatnym. Niestety, występujące problemy techniczne i opóźnienia w realizacji tych ambitnych projektów stawiają pod znakiem zapytania taki model współpracy. Przykładowo, łazik Viper, zaprojektowany do badań na południowym biegunie Księżyca, ma wspomóc ważne odkrycia, również napotyka trudności.

Problemy z budowaniem rakiet

Misja Artemis zjednoczy świat?

Mimo tych przeszkód program Artemis jest symbolem międzynarodowej współpracy w dziedzinie eksploracji kosmosu. Partnerzy z Europy, Kanady, Japonii, a nawet Zjednoczonych Emiratów Arabskich dołączają do wysiłków NASA. Globalne zainteresowanie powrotem człowieka na Księżyc jest ogromne. Budowa załogowej stacji kosmicznej Gateway, która będzie orbitować wokół Księżyca, jest kolejnym krokiem na tej drodze. Oczywiście powodem takiego zaangażowania są prestiż, władza i duża ilość zasobów z Księżyca.

Księżyc stawia przed ludzkością wyzwania

Powrót na Księżyc po latach nieobecności jest pełen wyzwań, ale również daje szanse na nowe możliwości. Mimo obecnych trudności wytrwałość oraz innowacje mogą otworzyć nowy rozdział w eksploracji kosmosu. Ostatecznie, sukces tych misji nie tylko będzie świadectwem ludzkiego ducha odkrywcy, ale również krokiem w kierunku dalszej eksploracji kosmicznej i zrozumienia naszego miejsca we wszechświecie.

Satelita na tle Ziemi

Przeczytaj również