Microsoft pomaga niepełnosprawnym w komunikacji ze światem

Osoby z niepełnosprawnościami mają różne wyzwania w zakresie komunikacji ze światem. Dysfunkcja mowy, słuchu lub wzroku mocno utrudnia budowanie relacji z ludźmi. W XXI wieku z pomocą przychodzi szereg rozwiązań w tym od firmy Microsoft.

Microsoft pomaga niepełnosprawnym w komunikacji ze światem
Podaj dalej

W zakresie komunikacji bardzo wiele informacji odbieramy na poziomie niewerbalnym. Gestykulacja, ton głosu i szybkość mówienia przekazują wiele faktów. Najczęściej odbieramy je podświadomie. Budowanie przekazów w Internecie jest bardziej płaskie, przez co trudniejsze w odbiorze. W każdym z tych przypadków, gdy nasze zmysły mają swoje ograniczenia, możemy źle odebrać intencje drugiego człowieka. Na szczęście technologia pomaga zniwelować te problemy.

Microsoft i technologia niczym z filmów

W dobie cyfrowej rewolucji, technologie stają się coraz bardziej integralną częścią naszego życia, oferując nowe możliwości poprawy jakości życia. Szczególnie istotne jest to dla osób z różnorodnymi potrzebami. Firma Microsoft, znana z zaangażowania w tworzenie innowacyjnych rozwiązań, ponownie udowodniła swoje przywództwo w dziedzinie technologii asystujących. Podczas 14. szczytu Ability, firma zaprezentowała szereg współprac dotyczących swojego portfela produktów wspomagających niepełnosprawnych. Gigant skoncentrował się w dużej mierze na możliwościach Azure AI.

Speak For Me dla osób z niepełnosprawnościami

Jednym z najbardziej obiecujących osiągnięć, które zwraca uwagę na potrzeby osób z problemami komunikacyjnymi, jest zapowiedziana funkcja „Speak For Me”. Narzędzie to, ma zostać wprowadzone jeszcze w tym roku. Stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na dostosowane rozwiązania wspomagające komunikację. Podobnie jak osobisty głos w technologii Apple, „Speak For Me” pozwoli osobom z ALS i innymi niepełnosprawnościami mowy używać niestandardowych głosów neuronowych do komunikacji. Praca nad tym projektem trwa „od jakiegoś czasu” we współpracy z partnerami, takimi jak organizacja non-profit Team Gleason, zajmująca się ALS. Microsoft zobowiązał się do zapewnienia, że technologia ta będzie używana dla dobra ludzi i planuje jej uruchomienie jeszcze w tym roku.

Microsoft prowadzi badania

W kontekście badań nad ALS, Microsoft współpracuje także z Answer ALS i ALS Therapy Development Institute (TDI). Badacze dążą do podwojenia dostępnych danych klinicznych i genomowych dla badań. To podejście podkreśla znaczenie technologii w przyspieszaniu postępów w badaniach nad chorobami i tworzeniu bardziej dostępnych środowisk dla osób z niepełnosprawnościami.

Niepełnosprawność i Copilot

Innym istotnym uaktualnieniem w zakresie dostępności, które zadebiutuje w tym miesiącu, jest dodanie nowych umiejętności do Copilota. Pozwala ono użytkownikom na uruchomienie narzędzi wspomagających, takich jak Live Caption i Narrator. Funkcja Asystenta Dostępności, ogłoszona w zeszłym roku, jest już dostępna w wersji Insider dla aplikacji M365, takich jak Word, z zapowiedzią szybkiego wprowadzenia również w Outlooku i PowerPointcie.

Microsoft publikuje również cztery nowe poradniki, w tym zestaw narzędzi dotyczących zdrowia psychicznego, który zawiera „wskazówki dla twórców produktów na temat tworzenia doświadczeń wspierających stany zdrowia psychicznego, stworzone we współpracy z Mental Health America”.

AI pomoże w tworzeniu rozwiązań dla niepełnosprawnych

Podczas szczytu Jenny Lay-Flurrie specjalista do spraw dostępności w Microsoft podzieliła się opnią na temat roli generatywnego AI w tworzeniu produktów wspomagających. Mimo że generatywne AI może być obecnie bardzo popularne, Lay-Flurrie wierzy, że podstawowa zasada, na której opiera się jej zespół, się nie zmieniła. „Odpowiedzialne AI to dostępne AI,” stwierdziła.

Technologia „Speak For Me” stanowi znaczący krok naprzód w eliminowaniu barier komunikacyjnych, otwierając nowe możliwości dla osób z niepełnosprawnościami mowy. Inicjatywy takie jak te, realizowane przez Microsoft, podkreślają potencjał technologii AI w tworzeniu bardziej inkluzywnego społeczeństwa i udowadniają, że innowacje technologiczne mogą i powinny służyć dobra większości.

Przeczytaj również